Panthe

Kde je hranice freq. ovlivnitelnosti elmag. zář. pomocí optických systémů ? A proč ?

Jaké jsou hranice ovlivnitelné průchodnosti elektromagnetického záření skrze optické systémy ? Zajímá mě jen odpověď od vlnové délky x do vlnové délky y , nebo od freq x do freq y a odpověď na otázku proč.
Nic víc kolem mě nezajímá.

(upřesnění: „hranice ovlivnitelné průchodnosti“ tím mám namysli rozmezí ve kterém můžeme elektromagnetické záření při průchodu optickými systémy buď rozptylovat, nebo centralizovat)
(upřesnění k proč: zde hledám odpovědi typu, „protože podle fyzikálního zákona…“;„protože když elektromagnetické záření dopadne na částice, které jsou v optických systémech uspořádány …blabla :)“; apod.

Odpovědi
mosoj

Záleží jaký optický systém použiješ. Bla, bla

Fresnelova čočka
Gravitační čočka – je založena na Einsteinem předpovězeném ohybu světla v gravitačním poli. Má význam v astronomických pozorováních, neboť způsobuje zdánlivé posuny některých pozorovaných objektů na obloze.
Magnetická čočka – speciálně tvarované magnetické pole, které působí na elektrony podobně, jako klasické čočky na fotony; je součástí elektronového mikroskopu.
Elektromagnetic­ká čočka

Kelt

Ëlektromagnetické záření je velice široká oblast, lišící se vlnovou délkou a tím i vlastnostmi, televizní, rádiové vlny, viditelné světlo, rentgen, UV, infrmačervené světlo.
Každé záření má charakteristickou vlnovou délku a proto se pro ně používá konkrétní optika, čočky, mřížky a pod. Například přes okelní tabuli vidíš barevně, ale nemůžeš se opalovat, protože ultrafilové paprsky neprocházejí přes sklo.