talka

Kde byl Kristus na kříži proboden?

Ze srdce (vlevo) vytryskla krev a voda; vždy je znázornšno probodení v pravém boku.

Doplňuji:
Na kterém místě těla: vlevo (do srdce) nebo do pravého boku?

Nejlepší odpověď
annas

Zajímavý článek v odkazu. Bylo to trochu jinak – nešlo o akt zranění, ale o milostivou smrt.

http://21stole­ti.cz/blog/200­9/01/19/existu­je-zazracne-kopi-ktere-poznal-jezis/

"Na Golgotě se k nebi tyčily tři kříže, nejvyšší uprostřed čekal na Ježíše. Po jeho pravici a levici na kříže přibili lotry Gestase a Dismase. Těm pochopové s vervou rozbíjeli lebky, drtili nohy a ruce. To viděl i centurio (setník) Gaius Cassius Longin, který zde jako římský úředník zastupoval prokonzula Piláta Pontského. Znechutil ho pohled na hrůzné mrzačení těl obou zlodějů.

Nechtěl dopustit, aby něco podobného vzápětí postihlo Ježíše, jenž svůj krutý osud prožíval s pokorou. Proto na koni přicválal k nejvyššímu kříži, ze kterého shlížel připoutaný odevzdaný Ježíš. Do jeho pravého boku rázně vrazil kopí, aby mu probodl hruď mezi čtvrtým a pátým žebrem. Právě takovým zásahem se římští vojáci při bitvách ujišťovali, že zasažený už není živý."
atd.
Takže tomuto setníkovi i nešlo o poranění, ale o zabránění Ježívově zmrzačení. proto vykonal milostný akt a ukončil kolem třetí hodiny pátečního odpoledne Ježíšův život.

Za to byl setník Longinus, povýšený časem na svatého.

Další odpovědi
gecco

Kdoví…
😉
Ale asi všechny prameny, které jsem ´potkal´, uvádí probodení pravého boku – a má to i svou logiku – toto zranění nemělo vést k okamžité smrti (což by probodnutí srdce vedlo), ale ´jen´ k poranění, oslabení ukřižovaného a ´mírnému´ uspíšení jeho smrti – Ježíši neměly být přeraženy dlouhé kosti – ale současně měl zemřít (a být pohřben) téhož dne, kdy byl ukřižován (neměl na kříži zůstat přes noc).

marci1

„Pravděpodobně to byl jeho pravý bok – není to zcela jisté, ale vzhledem k popisu to byl pravděpodobně pravý bok, mezi žebry.“
Podrobněji ve zdroji :

http://www.pas­torace.cz/Tema­ticke-texty/Utrpeni-Kristovo-pohledem-vyzkumneho-pracovnika-z-knihy-Kauza-Kristus.html

S.Mikušek

V Jeruzalémě

anonym

Někdy před rokem nula, až po přibití na kříž.
Doplňuji:
Zrcadlový efekt stejně jako v reklamách kauflandu.

postcd

o straně se tam nic nepíše, pouze o probodení boku

Pepa25

Dovolím si podotknout, že text odkazovaný marci1 mi přijde na dané téma zajímavější, než ten od annas …

marci1

Díky. 🙂