K čemu slouží jednotka gauge?

Zdravím,
Delší dobu se setkávám s jednotkou gauge a moc nechápu její přesnější užití. Viděl jsem jí uváděnou u velikosti drátů, nábojů, chladných zbraní, zbrojí…

Nejlepší odpověď
dubraro

Gauge (American wire gauge, AWG) je jednotka pro průměr, původně drátu. Má ale opačný význam, čím vyšší gauge, tím tenčí drát. Počítá se tak, kolik závitů toho drátu vedle sebe se vejde na jednotku délky. Výpočet a tabulka v odkaze.
Gauge také znamená měřící přístroj, ukazatel, stupnice.

Zdroj: https://sk.wi­kipedia.org/wi­ki/American_wi­re_gauge