zjentek

K čemu při symfonickém vystoupení směrem k orchestru gestikuluje dirigent, když v tu chvíli stejně všichni čučí do not?

To už mě taky vrtá hlavou hodně dlouho.

Nejlepší odpověď
annas

I když mají před sebou hráči noty, potřebují vědět, kdy přesně mají z hlediska souhry začít, jak rychle budou hrát (tempové údaje v zápise jsou buď jen slovně přibližné, nebo sice metronomicky přesné, ale každý je přesto může individuálně cítit jinak), jak hlasitě smí hrát vzhledem k ostatním i vzhledem k akustice daného sálu a jakým způsobem je třeba hrát ve smyslu výrazu a charakteru jednotlivých míst i celku skladby. Rovněž sóloví i sboroví pěvci a pěvkyně a do jisté míry také sólisté-instrumentalisté jsou odkázáni na sladění svého zpěvu či hry s orchestrem prostřednictvím zkouškových podnětů a gestikulace dirigenta. Pokud hrají hudbu pouze dva, tři nebo čtyři lidé, mohou se mezi sebou vzájemně dorozumívat například pohledem. Ve velkém orchestru či divadle je ale tak velký počet hrajících i zpívajících hudebníků, že je zde dirigentova činnost prakticky i motivačně nezbytná.

Podrobná odpověd v odkazu

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Dirigent

Další odpovědi
nyjono

Oni tam nečučí pořád.
Musí sledovat oboje.
Dirigent tam je pro synchronizaci.

JežíšKristus

Je tam kompletně k ničemu, ti lidi jsou sehraní a slyší kdo jak hraje a kdy mají hrát oni.

Kazatel

7 sekund

https://cs.m.wi­kipedia.org/wi­ki/Dirigent

paul1

Myslím, že ho vidí dirigovat pomocí periferního vidění. To nám kdysi prý sloužilo na ochranu před predátory.

zjentek

JK že?