zjentek

K čemu je vlastně stres? Má vůbec nějaké pozitivní účinky pro organismus, a pokud nemá žádné, tak k čemu existuje?

Nejlepší odpověď
Lamalam

Ano, za jistých okolností může stres stimulovat a motivovat. Takovému stresu se říká eustres.

Další odpovědi
annas

Stres je reakce organismu na určitou zátěž, je to obranná akce, která existuje i u zvířat.

Stres – z anglického stress tlak, důraz, napětí přes francouzštinu dostaneme až k latinskému základu distringere – ‘roztahovat, napínat, trápit". (J. Rejzek: Etymologický slovník).

Záleží na tom, zda jde o stres krátkodobý nebo dlouhodobý.

Dlouhodobý je nebezpečný, reakce na stres může být psychická – úzkost, deprese, vyvolává i fyzické problémy cukrovku, vysoký krevní tlak bolest hlavy, špatný spánek atd.

Kdy stres působí pozitivně? Řekla bych, že krátkodobý zvyšuje soustředění, chápání, zjišťování poznatků. Bojuj, nebo uteč.

Více o pozitvních účincích stresu se dovíte v článku "Stres nám prospívá! Šest důvodů proč je užitečný " od Aleny Bartošové, magazín Rodina DNES.

http://ona.id­nes.cz/proc-je-stres-dulezity-07g-/zdravi.aspx?c=A150813­_110744_zdravi_pet

hapiky

Stres je lék na nudu!

pepe88

Já bych to nejradši prohodil,ten kdo má stresu až moc bych ho daroval lidem co vyhledávají adrenalínové zážitky,myslim že by změnily názor a rychle ten stres vraceli dotyčnému X:D,stres je dobrej,ale když to nejde vypnout jako dálkovím ovladačem televizi to je pak srandy kopec.

Vizor

Stres by se dal přirovnat ke kofeinu – krátkodobě pomáhá zvýšit výkon, dlouhodobě unavuje a opotřebovává organizmus a může mít trvalé negativní následky. Úzce to souvisí s adrenalinem, který má naopak pozitivní pověst.
Wikipedia je na toto téma docela vyčerpávající.

Zdroj: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Stres

zjentek

Lamolam, to jsem neznal, to si zjistím. Názvem mám něco podobnýho- EUstres! ;)