Michal Kole

K čemu je na autě Policie nebo Zdravotnické záchranné služby z vnější strany elektrická zásuvka na 230 V ?

To přece musí vybíjet autobaterii a DC/AC měnič má taky svoje neduhy, jinak si to nedokážu vysvětlit. jak by z auto baterie dostaly 230 V.

Odpovědi
Melkor

Musí tam být měnič nebo to nemá 230.
Doplňuji:
Napadá mě třeba defibrilátor, elektrické nůžky, flexy nebo třeba pořádné světlo

led

Niektoré zdravotnícke zariadenia pracujú na 230V sieť.

JájsemRaibek

Tak ono to spíš bude ne na připojení něčeho co je na 230V, ale na napájení vozidla.
Např. hasiči mají na autě elektrickou přípojku, kterou permanentně dobíjejí baterii a také vstup na vzduch, aby nemuseli čekat než se vzduch nafouká.
Při odjezdu jen vytáhnou zástrčku ze zásuvky a vzduchovou přípojku a můžou ihned vyjet.
Sanitní vozy, ani policejní nejsou vybaveny vzduchem a tudíž plně postačí jen dobíjení baterie.

honza19hk

Na autě poldů jsem to neviděl.Ale za to u hasičů je to poměrně rozšířená věc. Většinou to bývá výstup z centrály umístěné uvnitř auta.My to máme na cisterně taky,slouží to k napájení elektrického nářadí,osvětlení atd..Je to z důvodu abys nemusel furt zapojovat kabel do centrály uvntř vozu. Centrála se nastartuje z panelu ovládání čerpadla.Stejně tak je na ni napojen výsuv a ovládání teleskopického stožáru. K nabíjení bateriií to není , tomu je na stanici zdroj co dává těch 12 nebo 24V ss. navíc vedle zásuvky dobíjení bývá armatura na hudržování tlaku vzdchu v brzdné soustavě.Při nastatrování motoru auta se tyto 2 věci automaticky odpojí a zůstanou viset v hasičárně.

Takže tohle nemá s bateriema nic společného.
Doplňuji:
Raibeku, dobíjení baterií je 12V ne 230.a ještě k tomu střídavejch.To bys baterky poslal do háje. Takže nabíjení to určitě není.Vím to protože kolem toho chodím každej den v hasičárně.

cochee

ad Doplnění honza19hk: a nemůže být přímo v autě integrovaná nabíječka aku, ke které se jen přivede 230V?

firefoxff

Jedná se o zásuvku na předehřívání motoru

honza19hk

Cochee ,ne nebývá to,jelikož dobíjení auta se děje na stanici.
navíc na těch 12 voltů je napojená radiostanice,
nabíječky svítilen a vutě,vysiílaček tad. nabíječka tam není proto že zabírá hodně místa.navíc to neslouží jen na nabíjení ale je tvz udržovací zdroj.Navíc zásahu je auto nastartované,takže baterii dobíjí altik a tlakový vzduch kompresor.Po příjezdu se zásahu se zapojí zásuvka dobíjení a tlakového vzduchu navíc se auto uvede do výjezdového stavu-vyčistí,doplní kapaliny, svítilny dají do nabíječek,doplní lahve do dejcháků,vymění nebo vyperou špinavé hadice,doleje benzín a olej do pil,hydraulických hnacích jednotek , atd..

cochee

Dík, poučné 🙂