Drap

Jste schopni se spolehlivě domluvit na celém území republiky ?

test:
http://zena.cen­trum.cz/deti/gra­fika/2012/09/0­4/test-z-hantecu-co-brnak-dela-kdyz-chaluje-kdo-je-b/#utm_source=a­tlasHP&utm_me­dium=dynamicle­adbox&utm_ter­m=position-10

tato otázka je určena pro zábavu a pro ty, kteří se umějí a chtějí bavit.

Nejlepší odpověď
www

Já ano, včetně hanteca.
Abych se však domluvil v celé ČR, nesmím jej používat fšade 😁. Pak se dohantýruju.
Všímáš si jak opatrně volím slova?

Další odpovědi
anonym

Jednou mě zaskočila prodavačka ve Starém Plzenci. Vůbec jsem nepochopila o čem je řeč. Jezdím k Plzni směrem k Domažlicím dost často, ale někdy je to opravdu síla…

hanulka11

jsem se nedomluvila – toto nářečí neznám –

jana91

Nevím no, já jsem z Brna a 80% toho jsem nikdy neslyšela -)

Bublinnka

Bohužel ne :(

iceT

Pouhopouhých 9 z 20 správně,a to ještě odhadem.Znám sice některé výrazy(fachčit například)ale s úplně jiným významem-jak to fachčí-jak to funguje.Ale jinak bezva testík…

Rocker

Jsem věděl 10 z 20:-( a to jsem většinou jen hádal.Ale kamkoliv příjdu,tak si všímám,že nejvíc bych se domluvil rusky,jsou tu všude a je jích víc a víc.

pusinka50

Na to, že můj táta pocházel kousek od Brna, jsem nečekaně úplně pohořela. Omlouvá mě jen to, že já byla na Moravě za příbuznýma jen párkrát v životě a táta mluvil normálně česky

baghira

15/20 De to.

Drap

Pro jana91 – jistý čas jsem v Brně žil, občas tam zavítám i dnes. Všechny výrazy v testu jsem slyšel. Pouze u některých málo bych trošku poupravil překlad.

annas

Vzdala jsem to. Zlatá hanáčtina 🙂

Drap

Hm, hanáčtina je podstatně srozumitelnější i pro neznalé. Hantec je zcela specifický.

annas

Mnohokrát jsem slyšelal o brněnském pryglu a o šmirglu. Ostatní výrazy jen sem tam.

annas

Zapomněla jsem dodat, že u hanáčtiny je „těžká“ výslovnost – široké o a e. Rozlišuje význam slov – např. šel = šil (od ušít) x šil = (šel od jít). Kde = kdy a kde (kam) – význam opět záleží na výslovnosti.

www

Sice máš částečnou pravdu, ale pokud zacneš hledat prapůvod slov v němčině, spoustě věcí porozumíš. Samozřejmě, všemu ne.