Marunka2

Jste ochotni platit za vyšší kvalitu potravin?

Včera jsme měli sezení s pár maminkami a mimo jiné jsme debatovali o kvalitě potravin. Za prvé tam padlo, že jsme (jako národ) šroťáci Evropy, sníme cokoli, hlavně že je levné a nejlíp v „akci“. Za druhé, všechny přítomné mámy souhlasily s tím, že kdyby v okolí byl obchod, kde by byly doopravdy kvalitní potraviny (ne holandká mrkev, křehčené kuřecí, čokoláda bez čokolády atd.), že by nakupovaly tam. Dá se s tím souhlasit. Ale už jsme neřešily cenu, za jakou jsme ještě ochotny potraviny kupovat. BIO kvalita se všem zdá být vysoká. Takže otázkou zůstává, jakou kvalitu bysme chtěli a za jakou cenu?
Předpokládám, že všichni bysme chtěli kvalitnější potraviny, než jsou nám nabízeny, ale kolik byste byli ochotni zaplatit? Např. o kolik procent vyšší cenu?

Nejlepší odpověď
anonym

A vidíte, za komunistů se neřešila kvalita potravin, protože ta byla daná normami.Každý výrobek potravin měl svou normu a tu museli všichni výrobci dodržovat.A bylo to jedno jestli se potravina vyráběla v Aši nebo na Šumavě.A tenkrát byla za stejnou kvalitu jednotná cena od Aše až po Černou pri Čope (byli jsme se Slovákama jednotný stát a normy platily po celém Československu).
Jenže nyní jsme v situaci, že máme menší platy než za komunistů, normy byly zrušeny, a tak nám, jak nízkopříjmovým tak důchodcům, nezbývá než kupovat veškerý potravinový šunt, protože už na kvalitní potraviny nezbývají peníze (nejvíce se na tom podepisuje zdravotnictví, které jsme dříve měli zadarmo).A tak se rozmyslíte, jestli si dát kvalitní potravinu a připlatit více peněz a nebo několik stovek za léky, které vám usnadňují alespoń kvalitnější přežití v této společnosti.

Další odpovědi
www

Ještě nedávno bych byl všemi deseti pro, ať je to dražší cca o těch 20%.
Jenže se prodává kdeco jako „domácí, bio, z českých chovů ap.“, ale skutečnost je jiná, protože postihy jsou zanedbatelné a švindlovat se stále vyplácí.
Kupuji proto vždy produkty z jakésiho cenového středu.
Doplňuji:
Trochu jiný příklad.
Malý soukromník, kousek polí, tím i produktů, prodává mj. domácí vejce a ty jeho slepice žerou ty samé granule jako ve velkochovu, zelené nemají nárok ani uvidět i když běhají po dvorku. Má možnost prodávat vejce málem jako „bio“. Něco je špatně.

mosoj

A jak chceš té kvality docílit ?
Dnes jsem si dal grilované kuře, které bylo chuťově zasmrádlé. Co myslíš že jsem asi tak mohl dělat. Do kuřete jsem již kousl. Jediná dostupná možnost, hodit jim ho zpět na pult ( pohovor s vedoucím jsem odmítl) a odejít. Jediný kdo byl bit jsem byl já jako zákazník . Bufet své peníze dostal a soudit se nebudu.

O patáliích s autoservisem kde z vás dělají blbečka a mají s toho srandu za moje peníze, raději ani psát nebudu.

JanRadovan

Já se snažím kupovat kvalitnější potraviny a taky ty české. Ale kolikrát to je v obchodě problém, český česnek jsem už nemohl najít pěkně dlouho. 20 % navíc za kvalitní potraviny je přijatelné, bohužel kvalita se těžko posuzuje přes obal, když jsou dnes podvodníci, kteří lepí „BIO“, „domácí“ apod. na i potraviny, které toto rozhodně nesplňují.

mojitek

Já bych to formuloval jinak : za vyšší kvalitu potravin už platíme,ale jaksi ta kvalita se ne a ne dostavit..Jestli už jste byla na nákupech např.v Německu tak jste si jistě všimla,že za menší peníze tam nakoupíte mnohem kvalitnější potraviny(a nejen ty potraviny) kde čokoládový pudink za v přepočtu 6 kč je opravdu čokoládový,podíl ovocných složek v džusu je vyšší než v těch co prodávají tady.Nebo voda po holení která tady stojí 250 kč tam vyjde na 72 kč.. Čili ještě vyšší cenu za něco co už je předražený rozhodně platit nebudu.

iwetax

No , jak co , vyděla jsem na farmářském trhu klobásu za 65kč, tu bych si při svích příjmech nekoupila. Ráda, ale koupím od zahrádkáře třešně nebo domácí mléko. Otázka cen je dost důležitá. Když mám málo peněz koupím prostě to co mě zasytí a neřeším z čeho to je.

pizlicka

ano,protoze cim kvalitnejsi,tim vyzivnejsi a snis toho min.nekvalitni potraviny-nevyzivne a telo hladovi a ma tandence porad jist.NEJSEM TAK BOHATA,ABYCH KUPOVALA NEKVALITNI VYROBKY.

dudu

Hned úvodem je třeba konstatovat, že kolega lahny neříká pravdu – viz výňatek z článku publikovaného na připojené adrese:

základním problémem, který si málokdo z argumentujících komunistů uvědomuje nebo nechce uvědomovat, je diametrálně odlišná úroveň statisticky průměrné mzdy – v našem případě mzdy v roce 1965 a v roce 2008. V roce 1965 byla průměrná mzda občana tehdejší ČSSR 1.493 Kčs. V roce 2008 je průměrná mzda 23.182 Kč (průměr podnikatelské i nepodnikatelské sféry) – čili průměrná mzda vzrostla během 43 let 15,5 krát.

Zmiňuje však aspekt, na který chci poukázat a sice skutečnost, že po celém tehdejším československu byl ke koupi nebo spíše k „sehnání“ velmi omezený sortiment zboží, ba častěji jen jeden druh ať se jednalo třeba toaletní papír, šunkový salám, dámské kozačky nebo osobní automobil. Případné úspory jsme mohli uložit na dvou, nebo čtyřprocentní vkladní knížku, příp. výherní knížku a šmytec. Zajímavou knihu bylo možno vystát ve frontě jen ve čtvrtek, atd. Sytém nás nenutil přemýšlet, stačilo mu abychom nevybočovali z řady a chodili zvolit jednotné kandidáty. Zdá se, že ani po dvaceti letech jsme se nezměnili, jsme stále lenošni nebo se nedokážeme o sebe postarat a toužíme být vozeni za ručičku a to bohužel nejen při nákupu bůřtů, kterých se dnes na pultech válí přímo haldy a to v různé kvalitě i cenových relacích. Kolego, jděte s podobnou demagogií už konečně do háje!

http://eportal­.parlamentnilist y.cz…

anonym

Já vůbec nepoměřuju průměrnou cenu tenkrát a dnes.Poměřuju plat dělníka ve fabrice ,který jsem měl tenkrát a který mám dnes.Zrovna tak nepoměřuju průměrnou mzdu v roce 1965 a v r.2008.Ke konci roku 1989 jsem měl plat 2500 Kčs (s jednou sobotou přesčas).Od r.2005mám plat 10000 Kč (s jednou sobotou přesčas a se směnovým příplatkem 1100).
Rohlík stál tenkrát 0,30kč (8333 kusů za výplatu, dnes 440 kusů), chleba 4,20 (595 kusů, dnes 440 kusů) a tak bych mohl pokračovat s dalším a dalším zbožím každodenní potřeby.Ano, auta, televizory radia, vysavače atd. byly dražší, ale kolikrát za týden si je kupujete?Takže pro mě jako dělníka je výhodnější mít věci denní spotřeby levnější a věci, které si kupuji jen za několik let, draží.
Pokud někdo argumentuje mzdou v roce 1965, tak vězte, že moji rodiče měli tenkrát plat 1000 Kčs, ale chleba stál 2 Kčs,pivo 1 kčs a i za ten pětník (0,05 Kčs) se nechalo pořídit zboží (2 šumáky do vody 0,20Kčs, volání z telefonní budky 0,25 za 5 minut).Jako děti jsme milovali nanuk Míšu za 0,40 kčs.A TAK BYCH MOHL POKRAČOVAT DÁL A DÁL.
V r.1986 jsem si koupil Š 120 (sice jsem na ni 4 roky šetřil) ale dneska si za svůj plat Fabii nekoupím (a to bych musel nejméně 10 let šetřit, tenkrát za celou dobu šetření se ceny zboží denní spotřeby nezvedly, dneska se ceny každým rokem zvedají, ale plat mám už 5 let stejný a když přejdu do jiného zaměstnání, tak mě ještě klesne).
Máš pravdu, tenkrát jsme stáli na některé zboží fronty, ALE TO ZBOŽÍ NÁM VYDRŽELO X LET.Dneska fronty nestojíme, ale zboží vydrží tak akorát dva roky.CO JE TEDA LEPŠÍ??
Kolego, a Vy zase jděte do háje s Vaší demagogoí průměrné mzdy.Čtěte více zprávy a jděte mezi lidi..... http://www.no­vinky.cz/ekono­mika/268109-na-prumernou-mzdu-nedosahne-stale-vice-lidi.html .Kolik lidí si nyní koupí to, co Vy propagujete???Ži­votní úroveň naší populace klesá, akorát lidi, kteří umějí krást, těm se vede líp a líp.

dudu

http://eportal­.parlamentnilis­ty.cz/Articles/1975-komunisti-lzou-pred-rokem-1989-bylo-vsechno-drazsi-.aspx