vvj

Proč jsou vzácné plyny snadno ionizovatelné?

Vzácné plyny mají nejvyšší ionizační energii ze všech skupin v periodické tabulce prvků, ta se sice snižuje s rostoucím protonovým číslem, ale i přesto by měly být obecně hůře nebo špatně ionizovatelné. Tak proč jsem tedy našla několik odkazů, kde se píše, že jsou snadno ionizovatelné (v obecné charakteristice)?

Nejlepší odpověď
Lamalam

Zřejmě záleží na tom, jak to autor s onou snadností ionizace myslí. Vzácné plyny, vzato čistě z energetického hlediska, jsou s ohledem na velikost svého ionizačního potenciálu, velmi obtížně ionizovatelné. Ovšem z technického hlediska je tato ionizovatelnost velmi snadno proveditelná – viz nárazová ionizace při doutnavém výboji.

Naopak u některých prvků s velmi nízkou hodnotou ionizační energie je vlastní technické provedení ionizace velmi složité.

Další odpovědi
Kepler

To co píšeš je pravda, ale snadno se dá ionizovat jakýkoliv plyn, pokud máš k dispozici dostatečný ionizační potenciál (eV). Důkazem je využití vzácných plynů v „neónových“ trubicích.