Rokio

Jsou všichni občané ČR daňoví poplatníci?

Znamená, že jsem jím i já a platím daně?

Je pak pravda, že pokud k nám migrují cizinci, tak my Češi jim poskytujeme věci, které potřebují? Jedná se o pravdivé tvrzení, že i já Rokio pomáhám přistěhovalcům, protože věci pro cizince se platí z našich daní a já také platím daně?

Měli by nám být imigranti vděční?

Nejlepší odpověď
Filip84

Výrok, že „všichni občané ČR jsou daňoví poplatníci“ není pravdivý, protože skutečnost, že je někdo státním občanem České republiky neznamená, že na území České republiky žije, pracuje, nebo se jinak zdržuje. Státní občan České republiky klidně může žít, třeba, v Zemi královny Maud, v mezinárodních vodách, nebo třeba v KLDR, a pak daňovým poplatníkem není vůbec. Nebo je daňovým poplatníkem, ale nikoli v České republice, to třeba tehdy, když žije v Texasu, nebo v Etiopii.

Pokud se státní občan České republiky nachází na území České republiky, tak neni možné, aby nebyl daňový poplatník, protože nepřímo platíš daně v každém zboží, které koupíš, a na kterém je přidaná hodnota – DPH. Nepřímo platíš také spotřební daň, pokud tedy koupíš zboží, které podléhá spotřební dani.

Přímým daňovým poplatníkem, samozřejmě, není každý občan České republiky, a to ani tehdy, když na území České republiky žije, protože aby byl přímým daňovým poplatníkem, musí být nějak ekonomicky činný, a to každý není.

S ohledem na tu skutečnost, že žiješ v České republice, tak ano, platíš daně, a vždy platit budeš, dokud neumřeš, minimálně ty nepřímé. A z Tvého příjmu v chráněné dílně platíš i přímé daně, takže platíš obojí, jak přímé, tak nepřímé.

Další odpovědi
Emefej

Koupíš tovar – zaplatíš DPH a někdy i spotřební daň, jsi tedy plátce nepřímé daně.