Berkl

Kdo mi vrátí DPH o kterou mě denně okradou prodejci?

DPH = daň z přidané hodnoty. Přidaná hodnota je suma (marže) prodejce. Je to vlastně jeho hrubý zisk. Proč tedy daň platím já-kupující a né on?
Příklad: Obchodník nakoupí zboží za 1000,–kč s toho je DPH 20% = 200,–
prodá za 2000,–kč DPH 20% = 400,–
DPH na vstupu – 200,–kč si obchodník odečte, ale já mám na účtence částku: Zboží 2000,–kč
DPH20% 400,–kč
spolu 2400,–kč
Není to náhodou podvod ??? Já (stejně jako my všichni) jsem si na to zboží fakt nepřidal ani korunu!!! Tak proč za někoho platím DPH a to rovnou 2×??? Žádný prodejce za nás neplatí daň ze mzdy!

Nejlepší odpověď
Deli

Nikdo Ti ho nevrátí, sežere ho stát. Stejně tak jako třeba spotřební daň a další a další daně. Prodejce si DPH nenechá, odvede je státu. Tak to prostě je, touto daní je zatížen konečný spotřebitel, neplátce, většinou tedy občan.
Doplňuji:
To dvojí zdanění bych spíš viděla v tom, že nám stát zdaní mzdu, my si ze zdaněných peněz koupíme nějakou věc – ale opět s další daní. Koupíme-li si např. benzín, odvedeme trojí daň dřív, než strčíme klíček do zapalování.

Další odpovědi
Sůwa

Chybná úvaha – marže není DPH, tu obchodník odvede státu. Nakoupí za 1000, odečte DPH na vstupu, k tomu připočte marži ( obchodní rozpětí ) a DPH dle sazebníku. Pokud budeš plátcem daně, DPH se odečteš od konečné částky. Ty jsi zboží dále nezhodnotil, ale dvakrát nic neplatíš.

anonym

Jsi v hlubokém omylu, co je to daň. Daň jako taková jsou vždy peníze, které platí občané „daňoví poplatníci“ státu.
Stejně je to i s daní z přidané hodnoty. Podnikatel (obchodník, továrník, živnostník atd.), pokud nakupuje s DPH, tak tuto daň odečte (ať sníženou nebo plnou) jako daň na vstupu od daně na výstupu (to je daň za prodané zboží, výrobky, práce aj.). Rozdíl odvede prostřednictvím finančního úřadu státu. Co se týká daně, poplatník si nesmí a nemůže nic nechat.
Maximálně pokud poplatník investuje do své firmy, tak může mít náklady vyšší než příjmy, a potom si může uplatnit tzv. daňový odpočet.
Ty tu sice uvádíš nějaké výpočty, ale v podstatě máš problém s tím, že nechápeš, co je to vlastně daň a že daň jako taková nezůstává občanům (ani daňovým poplatníkům). Daň není marže obchodníka!
Většinou je to tak, že obchodník nakoupí zboží s DPH, cenu zvedne o svou obchodní marži (cca 30%) a tuto částku teprve zdaní a zařadí zboží pod touto částkou do prodeje. Ty nakupuješ zboží za tuto cenu + DPH.
(Pro konkrétní představu: obchodník nakoupí trubky za 100,– korun, jeho marže je 30%, takže tím je jeho cena 130,– korun, ale stát chce 20%, takže finální cena, za kterou Ti trubky prodá je o 26,– korun vyšší, takže Ty za trubky zaplatíš 156,– korun.
Obchodník vykáže finančnímu úřadu potom tento případ tak, že spočítá, kolik je DPH ve výši 20% ze 100,– korun, a to je zaokrouhleně 17,– korun. DPH na výstupu je 26,– korun. Od toho se odpočte 17,– korun a obchodník rozdíl, t.j. 9,– korun, odvede státu.)
Obchodní marže zůstane obchodníkovi jako jeho zisk a DPH výše uvedeným způsobem spočítá a odvede státu.
Prodejcům nic nevyčítej. Daňová politika je politika státu. Prodejci si ji nevymysleli.
Je Ti to už jasné?

terry

Co to plácáš? DPH přece není marže prodejce.
Než někoho osočíš z okrádání, srovnej si v hlavě informace.

Děda Louda

Asi ti nějak berklo.

mosoj

Nemá cenu se k tomu vyjadřovat. Sůva a Očko to napsali správně.
Je se třeba naučit počítat.

Berkl

vím, že DPH je daň, ne marže prodejce. To jsem tak i napsal.

  • " Přidaná hodnota je suma (marže) prodejce."- a DPH je daň s této PŘIDANÉ HODNOTY!! Proto se ptám, proč si prodejce připočítáva daň k sumě ?

Když budu prodávat dům, za cca 5mega, tak zaplatím 15% daň z prodeje. Také si nemůžu říct o 750000 na zaplacení daně kupujícímu. Nebo snad jo?