Lombardo

Jsou vězni na elektrickém křesle popravováni naboso?

Je pravda, že když jde vězeň na křeslo, tak mu předtím sundají boty a ponožky? Našel jsem tohle videjko: https://www.y­outube.com/wat­ch?v=1j1vjh5_ruk Když se podíváte pozorně, tak má ten chlápek bosý nohy… Funguje to takhle i ve skutečnosti? Jakej to má význam?

Odpovědi
Sutekh85

Trošíčku jsem se o věc absolutního trestu zajímal (tedy hlavně u nás) ale i jinde,a dobrý zdroj informací ohledně trestu smrti v USA byla kniha: Popravy podle protokolu kterou napsal Stephen Trombley… Autor knihy navštívil několik věznic v USA a také Freda Leuchtera-výrobce vybavení pro výkon trestu smrti aby s ním,personály věznic,vězni a popravčími udělal rozhovory a poodhalil co se za zdmi věznic děje při výkonu trestu smrti… ve zkratce: Každá věznice má svůj vlastní protokol nebo řád který přesně stanovuje do detailu prúběh popravy včetně přípravy na ní… tzn. že jinak to dělají na Floridě jinak v Nebrasce… Reálných záběrů z exekucí moc není ale něco přece…stojíš li o ne zrovna estetické reálné fotky z popravy, zadej si do googlu: Allen Lee Davis (popraven 1999)… na fotce je také bez bot a v ponožkách… důvody jsou prozaické:Nač dát odsouzenci erární boty když se při tom můžou ušpinit nebo poškodit,odpadne zbytečné zouvání atd…

Kepler

Není to kvůli dokonalejšímu vodivému spojení? Někde jsem viděl, že i pod tu kovovou čepici se dává mokrá houba.

klimes.ka

To je asi hodně individuální věc a záleží na věžnici a popravčím, který celý proces vede. Dá se předpokládat, že vězni už bude poslední hodinu jeho života jedno, co bude mít na nohou. Ale ano, pravděpodobné to je. Důvod to má hlavně ten, aby nohy nebyly izolované gumovou podrážkou od země. Pro princip elektrického křesla není vhodné, aby měl odsouzený během popravy na nohách boty. Nemyslím si ale, že by popravčí nechávali vězni nohy úplně odkryté a očekával bych, že mu na nohy natáhnou alespoň nějaké lehké látkové návleky, silonky, cokoliv… Přeci jen, být popravený bosý je ponižující a i když si vězeň důstojný odchod často jistě nezaslouží, popravy jsou vedeny tak, že vězně nijak neponižují a jednají s ním slušně.