Jadotex

Je pravda, že pokud jde vězeň na elektrické křeslo, musí mít bosé nohy?

Nejlepší odpověď
annas

..

1. Opravdu záleží na konkrétním provedení. Ale vždy jsou stráže odpovědné za čistý proces elektrické popravy. . Rozhodují, jak by měli být vězni oblečení a co by měli tna sobě.

Jsou případy, kdy byli vězni popraveni a měli na nohou tenisky, žabky, ponožky, ne vždy byli bosí .

Upřímně řečeno, boty nebo bosé nohy nejsou nejdůležitější věcí, o kterou se všichni starají. Existuje však mnoho aspektů, které by bylo dobré vzít v úvahu
.
2. Proč je možné nalézt zprávy o bosých vězních v elektrickém křesle. Jelikož křeslo pracuje na principu elektrického obvodu, je nutné, aby byl vězeň uzemněný . Musí být nějak spojen s podlahou. A samozřejmě, nejlepší způsob, jak spojit nohy se zemí, je být naboso.

https://www.qu­ora.com/Are-inmates-being-executed-in-electric-chair-barefoot..

„Stejně tak na stránce " Hrdelní právo“ se píše, že "při metodách praktikovaných v USA museli mít vězni často při popravě bosé nohy z mnoha různých důvodů.

Nepovažuji to ovšem za aspekt, na který by se vězeň soustředil v posledních minutách jeho života."

Uvádí se často, takže to není pravidlo.

http://www.hrdel­nipravo.cz/kni­ha-navstev.html
--

Nevšimla jsem si, že je otázka v archivu. Můžee porovnaqt odpovědi.

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jsou-vezni-na-elektrickem-kresle-popravovani-naboso

Další odpovědi
Edison

Všiml sis, že smrt zouvá? Např. při DN, pokud je člověk zutý, většinou to má za sebou. Je to velmi zvláštní jev, ale víceméně to platí. Tak možná proto, aby nelítaly boty po místnosti.

ivzez

Opakovaná otázka…

Lombardo

Pravda to asi je. Už jsem tady jednou podobnou otázku pokládal, když jsem to viděl v nějakym filmu. Ale nějaký konkrétní důvody to mít bude. Podle mě je to hlavně kvůli tomu, že boty nebo ponožky můžou vážně začít hořet. Navíc do rakve pak vězeň nic na nohách mít nepotřebuje. Tak už ho zujou před popravou, než aby zouvali mrtvolu. Stačí to trochu pogooglit.

https://www.y­outube.com/wat­ch?v=yOmAWJ-7dO0

Třeba tohohle chlápka tam taky přivedli už bez ponožek a pak mu jenom sundali boty. Je vidět, jak se tam bosýma nohama zapírá do země…

klimes.ka

Vůbec bych se tomu nedivil. V minulosti bylo naprosto normální, že vězeň, který byl předveden k popravě, byl bosý, resp. i bez bot i bez ponožek. Důvod byl tenkrát prostý. Většinou byli popravováni lidé z nízkých vrstev (tuláci, lupiči, žebráci) a ti zkrátka na žádnou obuv neměli peníze. A pokud měli, raději pak nechali boty své rodině, než aby si je hrobník nebo kat nechal pro sebe.

Z toho vyplývá jeden podstatný fakt. Vězeň, který je těsně před popravou zkrátka žádné boty nepotřebuje. Člověk se pak stejně pohřbívá bosý, ne-li je většinou dokonce zpopelněn, takže k čemu boty. Samozřejmě, že lidé z lepších vrstev a vyšších stavů chtěli vždy zemřít důstojně, čili se vystrojili do nejlepších šatů, bot nevyjímaje. Možná se najdou i případy, kdy chtěli popravovaného cíleně ponížit a tak ho například veřejně popravili bosého, aby ukázali jeho poníženost.

Vůbec bych se tedy nezabýval otázkou, z jakého důvodu vězni na elektrickém křesle nemají boty. Považoval bych to za přirozené. Ať už budou mít na nohou cokoli, po vykonání trestu budou dané věci nepoužitelné, tak k čemu je na nohách mít. Takovou logikou by někdo mohl samozřejmě namítat, proč už tedy z vězně nesundají rovnou všechno oblečení… To by bylo daleko za hranou důstojnosti, jelikož popravě přihlíží desítka dalších lidí. Sundat mu boty, ale nevadí. Dle mého názoru ale ohledně těchto věcí záleží na věznici, katovi a předpisech. Pokud kat usoudí, že je pro jistotu lepší, aby vezeň na nohou nic neměl, nařídí dozorcům, aby měl vše sundané. Věřím ale, že jsou věžni také popravování i v normálních botech, resp. nazouvácích botech. Úplně nejlepším řešením asi tedy budou nějaké pantofle bez ponožek, protože se po provedení trestu dají jednoduše sundat, ale vězeň během popravy pořád na nohou něco má.

Pokud by se ovšem jednalo o mě, vůbec bych se netrápil otázkou, co mám při popravě na nohou, pokud bych měl podstoupit tento trest. Doufal bych hlavně, že se co nejdříve dostanu díky elektrickému proudu do bezvědomí a poprava bude provedena bezbolestně. Když už se ale ptáte, tak logicky bych zřejmě doufal, že mi z nohou všechno zují, protože bych očekával, že během popravy ty věci mohou začít hořet a to by bylo skutečně velké mučení.

klimes.ka

Vůbec bych se tomu nedivil. V minulosti bylo naprosto normální, že vězeň, který byl předveden k popravě, byl bosý, resp. i bez bot i bez ponožek. Důvod byl tenkrát prostý. Většinou byli popravováni lidé z nízkých vrstev (tuláci, lupiči, žebráci) a ti zkrátka na žádnou obuv neměli peníze. A pokud měli, raději pak nechali boty své rodině, než aby si je hrobník nebo kat nechal pro sebe.

Z toho vyplývá jeden podstatný fakt. Vězeň, který je těsně před popravou zkrátka žádné boty nepotřebuje. Člověk se pak stejně pohřbívá bosý, ne-li je většinou dokonce zpopelněn, takže k čemu boty. Samozřejmě, že lidé z lepších vrstev a vyšších stavů chtěli vždy zemřít důstojně, čili se vystrojili do nejlepších šatů, bot nevyjímaje. Možná se najdou i případy, kdy chtěli popravovaného cíleně ponížit a tak ho například veřejně popravili bosého, aby ukázali jeho poníženost.

Vůbec bych se tedy nezabýval otázkou, z jakého důvodu vězni na elektrickém křesle nemají boty. Považoval bych to za přirozené. Ať už budou mít na nohou cokoli, po vykonání trestu budou dané věci nepoužitelné, tak k čemu je na nohách mít. Takovou logikou by někdo mohl samozřejmě namítat, proč už tedy z vězně nesundají rovnou všechno oblečení… To by bylo daleko za hranou důstojnosti, jelikož popravě přihlíží desítka dalších lidí. Sundat mu boty, ale nevadí. Dle mého názoru ale ohledně těchto věcí záleží na věznici, katovi a předpisech. Pokud kat usoudí, že je pro jistotu lepší, aby vezeň na nohou nic neměl, nařídí dozorcům, aby měl vše sundané. Věřím ale, že jsou věžni také popravování i v normálních botech, resp. nazouvácích botech. Úplně nejlepším řešením asi tedy budou nějaké pantofle bez ponožek, protože se po provedení trestu dají jednoduše sundat, ale vězeň během popravy pořád na nohou něco má.

Pokud by se ovšem jednalo o mě, vůbec bych se netrápil otázkou, co mám při popravě na nohou, pokud bych měl podstoupit tento trest. Doufal bych hlavně, že se co nejdříve dostanu díky elektrickému proudu do bezvědomí a poprava bude provedena bezbolestně. Když už se ale ptáte, tak logicky bych zřejmě doufal, že mi z nohou všechno zují, protože bych očekával, že během popravy ty věci mohou začít hořet a to by bylo skutečně velké mučení.

Honzik.ab

Někde jsem tušim zahlídnul chlápka na elektrickym křesle, ale byl v obleku. Když už bych měl teda podstoupit takovej konec, tak aspoň stylově! :D

Lombardo

Takhle se to dělalo dřív. Teď by ti ty boty stejně nejspíš sudali! :D

Honzik.ab

Myslim, že je to blbost, proč by je zouvali? Je jim úplně jedno jak ho zabijou, hlavně že umře. Ty strážnici tam maj zřejmě větší starosti jako hlídat vězně, proud, všechno správně usadit, než aby mu stahovali ponožky…

Představa, že jdu na křeslo a ještě bych tam měl na svojí poslední cestě někde bosej tlapkat po zemi těm masovejm vrahům celkem přeju!

Lombardo

Právě, že to je docela věda! Nejdřív tomu vězni musej oholit hlavu a spoustu dalších věcí, aby zajistili hladký průběh popravy. A ještě před popravou se musí vězeň vysprchovat, takže pak už mu asi logicky žádný ponožky ani boty nedávaj a jde tam buď bosej nebo mu jenom daj nějaký jednoduchý návleky asi.

Honzik.ab

Tak jako mně to je víceméně jedno v čem tam choděj… Kdybych věděl že za chvíli umřu tak je mi fakt jedno jestli jsem bosej.

Doufám teda, že jim aspoň předtim dovolej ostříhat si nehty! :D

Edison

Annas, není důležité být spojen podlahou, či zemí. To je bohapustý nesmysl. Je potřeba, aby proud prošel mezi dvěma elektrodami – póly. To je vždy zajištěno objímkami, pouty, většinou v oblasti kotníků, ZÁPĚSTÍ, ale není nutno právě tam, a podobně. Jinak pro úspěšnou popravu elektrickým proudem je vhodnější, když proud neprochází celým tělem, ale co nejmenší jeho částí (kvůli elektrickému odporu, který elektrickému proudu lidské tělo klade), přičemž musí být zajištěn kvalitní průchod proudu vnitřkem těla, nikoli po povrchu (to by pouze způsobilo utrpení v podobě těžkých popálenin). Při určování míst, kam budou elektrody místěny je uvažováno tak, aby proud zasáhl mozek a srdce. Tím je zajištěna co nejrychlejší a „nejšetrnější“ realizace exekuce.

Se mě zeptej, vždyť jsem to vynalezl.

Jadotex

Tak nevím, jestli pak případná obuv má nějaký vliv na celý průběh popravy. Například v knize Historie trestu smrti se uvádí „Může si vybrat (vězeň), zda zůstane bos, nebo si oblékne ponožky.“, čili to nějaký důvod mít musí. Na internetu se dá navíc naleznout několik obrázků a videí, kde jsou také vězni na elektrickém křesle bez bot, mnohokrát i bez ponožek.

Tento požadavek chápu v případě použití plynové komory v USA, kdy je vězeň připoután ke křeslu a má na sobě pouze bílé triko a modré kalhoty. Nemůže mít ani žádné spodní prádlo a je bosý. Důvod je údajně ten, že jakmile je vězeň po smrti a přísun plynu se vypne, postupně se plyn usazuje na podlaze a ve spodní části komory. Je proto důležité ihned vězni opláchnout nohy a celou podlahu. Nesmí zkrátka na sobě mít nic navíc, v čem by se plyn mohl usadit. Logické by mi ale přišlo, kdyby na nohách vězni měli alespoň žabky nebo nějakou jinou podobnou omyvatelnou gumovou obuv.

V případě elektrického křesla ovšem žádný takový podobný důvod není.

Honzik.ab

OMG! Ještě že mě kvůli dobrý kázni pravděpodobně nic takovýho nepostihne! Sténat tam a dusit se plynem a ještě u toho koukat jak mi kroutěj nohy asi není úplně dobrej konec jak odejít!

annas

Informace jsem převzala, takže pokud je to špatně, napite autorovi.

I když mě zarazilo, že někdy to vadí, jindy nikoliv,

Edison

Annas, já to psal hlavně pro upřesnění. Ne jako obvinění z něčeho špatného, jestli to tak vyznělo, tak se omlouvám. Když už tu ta odpověď je, tak jsem to jen chtěl uvést na pravou míru. Ono s těmi převzatými informacemi to holt někdy nebývá tak moc růžové… A ten, kdo je použije za to až takk nemůže… Tak nechť jste s úsměvem… 🙂

annas

Děkuji.