WebSurgeon

Jsou v ovoci a zelenině prodávaných v supermarketech ještě nějaké vitamíny?

Nejlepší odpověď
Andre5000

Pochybuji. Vždyť jaké vitamíny mohou být třeba v rajčatech, která se místo na slunce pěstují pod žárovkami a jejich dovoz ze Španělska pak trvá 3 dny?

Další odpovědi
Emefej

Proč by neměly být? Něco tam určitě stále bude, ale v porovnání s čerstvým produktem to bude slabé.

Illines

Asi ne.Logicky,aby byli obchody plne ovoce a i zeleniny,vetsinou se podtrhavaji nedozrale a pak nekde v dusiku lezi a po te dozravaji pri umelem svetle.Preferuji letni ovoce jim v lete a podzimni,ktere se da uskladnit pak v zime.A ani jizni ovoce nema tu valnou kvalitu,z duvodu dlouheho prepravovani.

anonym

Ptáš-li se takto obecně, pak určitě ano.
😉
Samozřejmě, čím exotičtejší ovoce/zeleninu koupíš, tím je jeho kvalita (v super/hyper) horší (oproti jeho domovině) – takové zboží ´tráví´ spoustu času dopravou do Česka, takže jednak strádá a jednak se musí sklízet nezralé, aby transport vydrželo/a. Kdo např. ochutnal citrusy tam, kde se pěstují, nemůže dovezeným přijít na chuť.
Takže kupuj primárně domácí provenienci (nemáš-li lepší zdroj).

marci1

Obsah vitamínů v ovoci a zelenině prudce klesá. Pro informaci uvedu jen pár příkladů, jak obsah vitamínu C je stále menší :

rok 1985 rok 1996 rok 2002 rozdíl 85–02

jablka 5 mg 1 2 – 60 %
jahody 60 13 8 – 87 %
špenát 51 21 18 – 65 %

Ve zdroji také obsah vápníku, hořčíku, kys. listové a vit. B6.

Doplňuji:
Neuváděla jsem tady žádnou reklamu. Na netu je plno článků na toto téma. Např. článek MuDr. Ladislava Šafránka :

Obsah vitamínů a minerálů v ovoci a zelenině stále klesá

Jeden z dalších významných argumentů proti odpůrcům jakýchkoliv potravinových produktů – na internetu lze vypátrat výsledky studií srovnávacích měření obsahu vitamínů a minerálů v ovoci a zelenině v odstupu několika posledních desetiletí.. Výsledky ukazují alarmující pokles obsahu vitamínů i minerálů, jichž byl zelenina a ovoce kdysi jediným dostupným zdrojem. To samozřejmě není žádným důvodem se od konzumace zeleniny a ovoce odvrátit – jde o to nespoléhat se jen na ni…

Více informací na: http://www.ce­lostnimedicina­.cz/o-prirodnich-produktech-trochu-jinak-2-cast.htm#ixzz2lkyc­jex6

Zdroj: http://www.eu­juicers.cz/cs/mo­je-zdravi-a-cerstve-stavy

marek953

marci1: ten zdroj jsou stránky propagující nějaký odšťavovač, takže čím horší data, tím lépe pro ně. Bez hlubšího zkoumání jejich zdrojů to nelze pokládat za věrohodné.