Kraken80

Jsou v cesku nejake moznosti soudniho sporu o relativne male castky ?

V anglosaskych zemich (a mozna nejen tam) existuje tzv. small claims court, tedy soud, mene formalni, jednodussi, s omezenim castky sporu na nejakou malou. Muzete si vas pozadavek sepsat sam, nepotrebujete pravnika, dukazy jsou prevazne listinne, rozhodnuti rychle, postup mene baziruje na formalitach. Je u nas neco takoveho? Pokud ne, proc? nebylo byt rozumne?

Nejlepší odpověď
Filip84

Pořad práva je shodný, jestli se soudíš o Kč 1.00, nebo milliardu.

Rozdíl je, že u tzv. bagatelních soudních sporů (do hodnoty sporu Kč 10,000.00) se nemůžeš odvolat, dovolat (až na pár výjimek), a ani podat žalobu pro zmatečnost.

Ve skutečnosti se většina bagatelních sporů řeší (elektronickým) platebním rozkazem. Podmínkou je, aby ten platební rozkaz byl doručen protistraně, nelze ho doručit právní fikcí doručení. Pokud je, a pokud v něj protivná strana nepodá odpor, věc je tím vyřízena.

Pokud odpor podá, nebo pokud se jí nepodaří platební rozkaz doručit de facto, no tak soud platební rozkaz zruší a pokračuje v řízení, jako by nebyl vydán.

Ale zase: existuje rozsudek pro zmeškání, rozsudek pro uznání, jsou instituty práva, které celý soudní rok dokáží zjednodušit. Hodně záleží na aktivitě stran.

Není to u nás, protože to je institut starého anglického práva, a tak jako u nás neplatí např. možnost revise processu na základě doktríny coram nobis, tak u nás nejsou smírčí soudci, nebo něco podobného. V tom je vlastně celý příběh. 🙂

Další odpovědi
Hlada

Elektronický platební rozkaz. K jeho podání není potřeba právník. Do 10 000 Kč je soudní poplatek 400 Kč. Pokud ho dlužník převezme a nepodá do 15 dnů odpor, soud vynese rozsudek bez jednání.

Ametyst

Nejsou, policie trestní oznámení nepřijme. U nás jsou soudy zkamenělé, pomalé, a trestají až po létech, kdy už to nemá dopad. Jistě by tyto okamžité rozsudky byly lepší, s okamžitou účinností a efektivitou. Viz Judge Judy.

Kraken80

ovsem pokud je limit 10 tisic, je to az skoro smesne malo, pri inflaci. je to fixni nebo se to casem bude menit?

Filip84

Je to podobné, jako tzv. minimální mzda pro účely trestního řízení (hranice trestnosti pro krádež). Časem se to měnit bude, snad, možná, ale neočekávej nějakou změnu jenom proto, protože se upraví ceny, tak to prostě není.

Když uvážíš, že pro zvýšení částek živobytí (životního minima a existenčního minima) jsou v zákoně o dávkách pomoci v hmotné nouzi přesně stanovena kritéria, a přesto je naše legislativa dokáže kontinuálně, a vcelku ostentativně, ignorovat, a že pro zvýšení těchto částek, jako je hranice bagatelního sporu, nebo hranice trestnosti krádeže, žádná kritéria platným právem stanovena nejsou, snadno si z toho dovodíš, jak reálné je, že se v relativně blízké budoucnosti částka změní.

Navíc, soudci nemají změny rádi, oni mají rádi, když všecko funguje v ustáleném módu, a hlavně žádné změny! Průměrný český soudce je konformista v tom nejhorším smyslu slova.

Filip84

Hlada: rozsudkem sui iuris je ten elektronický platební rozkaz, ten je, případně, následným exekučním titulem. Soud další rozsudek nevydává.