Avatar uživatele
Tw!st

Jsou studené sprchy skutečně účinné? Máte s nimi zkušenosti?

Říká se, že studené nebo ledové sprchy mají mnoho pozitivních účinků na lidské tělo. Od otužování až po lepší prokrvení svalů pro sportovce. Myslíte, že to je skutečně tak přínosné? Má to i nějaké negativní účinky? Máte s tím osobní zkušenosti?

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? Kepler před 1582 dny Sledovat Nahlásit



Odpovědi
Avatar uživatele
nyjono

Osobní ne, ale už se k tomu dlouho chystám.
Ale má známá se denně sprchuje studenou vodou a už roky nebyla nachlazená, žádná viróza, chřipka nic.
Před otužováním ano.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Kepler

O studené sprše, hlavně ráno, se píšou jen samé dobré věci – viz třeba https://dpblo­g.cz/2018/stu­dena-sprcha-zdravi-a-vitalita/ Prý je to dobré na otužování a odolnost proti nachlazení. Ale pan Vodňanský na to měl zřejmě jiný názor, cituji:
"Náš dědeček se každé ráno vléval do vany se studenou vodou.

  • Dědečku, vylez z té vany, nachladneš se a zemřeš!
  • Dědeček vylezl z vany. Nachladl se a zemřel!"

Já tenhle hrdinský způsob zrovna nevyhledávám, s výjimkou horkých letních dní. Přesto jsem aspoň dvacet let nebyl nachlazený Zdá se, že jedinou nevýhodou je diskomfort a nepříjemný zážitek, alespoň zpočátku.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
quentos

Stačilo použít archiv.
Ano, je to přínosné a mám s tím osobní zkušenosti. Po ránu bez studený sprchy už ani nevstanu, probudí, rozproudí krevní oběh a paradoxně zahřeje (když se provede správně – ve směru krevního oběhu: od palce pravé nohy vzhůru k palci pravé ruky, pak totéž na levé straně, na konec pustit proud studné vody po zádech, po hrudi a na obličej… šílenci i na hlavu, ale pozor, proud studené vody na vlasy by neměl trvat déle než pět vteřin, jinak může mít negativní dopad. Toto všechno by se mělo provést rychle, celá sprcha je hotová třeba za dvacet sekund i méně, ale účinky si nemohu vynachválit.)

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Gus_Fring

Jsou také účinné na tvorbu spermií.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
da ny

Studenou/ledovou vodu na tělo nesnesu, otužování tedy vyloučeno.
Učili nás, že hrudní část, v oblasti srdce se má ráno naopak spíše zahřát..
Každou sprchu je vhodné zakončit chladnější vodou (nemusí být ledová).
Zvláště pak celé nohy a oblast nártů. Je doporučeno opakovaně střídat teplou a studenou vodu. Tehdy dochází k onomu prokrvování. Dělávám, ne však
dlouhodobě a denně.
Velmi dobrou zkušenost mám u chladné vody se srážením vysokých teplot,
Zejména u dětí. Stačí i jen ruce a nohy. Celé tělo jen bleskově. Vysušit a zalézt do peřin.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek