dudu

Jsou obavy našich sousedů oprávněné?

Od roku 1973 bydlíme v domě o 36 jednotkách s lodžiemi. V současné době provádíme rozsáhlou rekonstrukci bytu. Do obou pokojů jsme si nechali nainstalovat klimatizaci, přičemž obě chladící jednotky jsou umístěny v lodžiích. Klimatizace ještě není zprovozněna a sousedé už protestují, že o letních nocích je bude rušit hluk strojů. Dodavatel nás ale ujišťuje o nízké hlučnosti zařízení, takže soukromí okolo bydlících údajně nebude narušeno. Protože pravda je asi jako vždy někde uprostřed, máme obavy z možných konfliktů. Moc prosím příp. uživatele zmíněné techniky aby se podělili o zkušenosti a ostatní o názor.
Jde o zařízení sinclair ASH-12AIE2, hlučnost venkovní jednotky 53 dB.

Nejlepší odpověď
bolak

Spíš je zajímavý že vás který to budete mít v bytě a hned za oknem to při spánku rušit nebude, a sousedy který jsou zazdí a o byt vedle nebo o patro vejš se kvůli tomu nevyspí…

já si myslím že spíš záviděj že oni budou mít v létě v bytě vedro a vy ne; jak se říká, když nemůžeš být šťastnej, tak holt musíš ničit život ostatním, abyste na tom byli všichni stejně

já bych řek, že kdyby to dělalo takovej hluk že by sousedi nemohli spát, a měli by skutešně nějaký právo těm co si klimatizaci zařizují to zmařit, tak by se ti klimatizátoři asi moc neuživili

Další odpovědi
briketka10

Neudáváš ten (stroj) tedy klimatizaci, abychom
věděli, jakou má hlučnost a kolik decibelů.
Lidé z domu mohou protestovat, kdyby tomu lépe
rozuměli a byli obeznámeni z hlučností od té firmy
možná by se i uklidnili.

Myslím, že by se zde na stránkách nemělo odpovídat,
dle mých zkušeností..vždy by se měl dát alespoň odkaz
o, který se může tazatel opřít, nebo si ho přečíst a, proto
je to též na WIKI, nebo na Google k nalezení :

Je to trochu starší článek, ale ty výrobky se pořád vyrábí
se stejnou hlučností :
http://www.ites­t.cz/old/klima­tizace/LG.htm

Randeolog01

Nemusí mít žádné obavy, klimatizace jsou dělány na nejmenší hluk, jinak bych jí nemohl mít taky… Vlastní zkušenost :)

Kepler

Pro představu: 53 dB je asi 4× tišší, než běžná automatka při praní (ne při odstřeďování). Takže klídek.

Lamalam

Sousedi nemají obavy, oni jenom závidí.

Kryšpín

Mám dojem že denní norma je 50 dB, a noční od 22 do 6 hod., 40 dB, pokud nejste hogo-fogo, tak mohou nastat problémy, normální lidský hovor je okolo 50 dB, t. zn. pokud budou dva strejci klábosit pod okny 24 hodin denně, pravděpodobně to nebude příjemné. Obraťte se na nejbližší Zdravotní ústav, jaký názor z nich vypadne, neb Frank-Bold Brno ten má kvalitní přehled v těchto situacích. Podnikatel, kapitalista potřebuje kšeft, ten nakuká cokoliv, pokud případně nespokojený soused podá žalobu z důvodů omezení osobnostních práv, právo vlastnické k účelům bydlení, odpočinku, k rekreaci, na ochranu osobnosti a ochranu zdraví, může to mít podle nového OZ a různých znalců tvrdý finanční dopad.

gecco

53 dB je poměrně hodně – takže záleží na tom, v jak klidné lokalitě ten dům je – u dálnice si ani nevšimneš, ale v tiché noci je o ´rachot´…
Nechce se mi to počítat, takže jen odhadem – vzestup hluku ze 40 dB (norma pro noční hluk jiný, než z dopravy) na 53 dB je asi pětinásobné zvýšení amplitudy akustického vlnění…
___
Jak píšu – pro háklivé (nebo protivné) sousedy je to rachot a objektivní důvod ke stížnostem).

dudu

ad bolak: pozor – my budeme balkonová okna zavřena, avšak sousedi budou nuceni se ochlazovat větráním.

bolak

no tak to prostě při nejhorším od 10 večer do 6 ráno vypnete, nebo jim to aspoň řekněte že to tak uděláte, a problémy se na pár měsíců odsunou :)

mě osobně třeba takový zvuky jako vysavač, mixér, lednice.. spíš uspávaj, a stejně tak větráky nebo fén, takže já bych dadal jako miminko jen bys to zap :)

briketka10

dudu
Ta venkovní hlučnost je v pořádku a doma nic neuslyšíš.
Jen, aby tomu věřili všichni lidé v domě to je důležité.

Mc Merkurion

… nesouhlasím s tebou,že by se zde nemělo odpovídat „dle mých zkušeností“ a navíc,jestli to bylo i přímo v otázce …

briketka10

Mc Merkurion

Spletla jsem se promiň v Kodexu to je :))

Mc Merkurion

… mě nejde ani tak o kodex,jako vo tohle: „aby se podělili o zkušenosti a ostatní o názor“… jinak jsem tě nechtěl kritizovat,jen jsem nevěděl,jestli ses nespletla při psaní …

briketka10

Mc Merkurion

To dle mých zkušeností, že není v otázce je pravda, ale
ale Kodex píše o něčem jiném.

Uvádějte zdroj
Je naprosto v pořádku používat on-line zdroje
pro odpovídání na otázky. Pokud čerpáte z
nějakého zdroje, uveďte tento zdroj a nechte
uznání tomu, komu patří.

Podělte se o svoje vědomosti
Jedním z mnoha způsobů, jak pozitivně přispět v rámci komunity, je sdílet svoje znalosti a zkušenosti. Vždy se najde někdo, pro koho budou vaše odpovědi užitečné.

bolak

kašlete na kodex, pojďte všichni kadit