Lucyfer

Jsou nějaké tipy, jak nemít „krizi“ (spací) po ranní směně?

Mně to přijde padlé na palici, vstávat takhle brzo… Teď jsem na tom trošku líp, že můžu vstát v pět a ještě stihnu bus (a připravit se), ale i tak mě to asi dohání odpoledne… Přijde mi, že je jedno, kdy jdu spát, nebo jak dlouho spím… Pomáhá mi courat celý den po městě, lítat po zásilkovnách, dělat cokoliv, jen si nesmím sednout – ba co víc, doma. 😀 Ale to se taky nedá úplně dělat každý den… kor když mě bolí třeba nohy z celodenního stání (a mám křečovky). Jak přežíváte raňovku vy? Já jsem ráda, že se aspoň dokážu nějak dokopat vstát a přijít do práce včas, v předchozí tomu tak nebylo… Šlofíka si dát neumím, to se vždycky taky protáhne nejmíň na dvě hodiny… Dá se mu případně nějak naučit?

Nejlepší odpověď
Disraeli

Upravit spací režim a návyky (pravidelnost, zvyk, změnit i denní režim, atd). Spát v jinou dobu – dřív. Při bifázovém spánku můžeš spát třeba v noci a někdy odpoledne po práci (to nemusí být šlofík, ale třeba 2 hodinový spánek… pak můžeš v noci spát míň, namísto 6 a víc hodin, třeba 4.. nebo 3 odpoledne a 3 v noci, případně jinak).
Jestli si neumíš dát šlofíka, můžeš se to naučit (stačí vyhledat). ;) Vše se dá naučit. Zapracuj na ovládání spánku, vnímej se při usínání (jak tvé vědomí přechází z bdělostí do spánku), vstávej s budíkem, trénuj relaxační techniky.
Doplnit energii. Uzpůsobit celkový příjem a výdej během dne. Odstanit některé závislosti, pokud máš (cukr, PC/TV atd).
Změnit práci.

Další odpovědi
elkon

Já jsem vstával celý život na směnu, která začínala v 6 hod a nebyl v tom problém. Možná také proto, že nebylo jiné řešení, tak jsem o tom nepřemýšlel. Dokonce za mlada jsem do práce dojížděl, tak jsem několik let vstával ve 4hod. 10min. protože autobus jel ve 4hod. 40min. Směna začínala v 5hod. 40min, protože většina lidí dojížděla, tak to bylo takto nastavené. Bylo to spočítané „na chlup“, tramvaj jela za pět minut půl, tak to byl fofr. Naštěstí spoje dobře navazovaly a zastávka autobusu byla kousek od zastávky tramvaje. Celé roky jsem byl naučen chodit do práce bez snídaně, zvykl jsem si na to a nijak mi to nevadilo. Moje první jídlo bylo v práci v 10hod. Směna končila ve 14hod. 10min. a autobus jel ve 14hod. 25min. Vše nacvičené, žádný problém. Později, když jsem si našel jinou práci a přestal dojíždět mimo město bylo vše jednodušší. Také jsem si na nový režim rychle zvykl, s tím, že doma jsem stále nesnídal, ale v práci jsem si vždy něco malého koupil v kantýně (tatranku, chlebíček, rohlík a pod). Oběd byl ale opět po desáté hodině. Tak to trvalo až do důchodu. Nikdy jsem s tím neměl problém, ani jsem neměl potřebu dát si „dvacet“, jak se říká. Naopak, když jsem přišel domů, trochu jsem pojedl a šel jsem něco dělat na zahradu. Když jsem se oženil, tak jsem ještě pak přestavoval několik let dům, takže bylo stále co dělat a mě to bavilo.
Pokud ale potřebuješ po práci trochu spát, není přeci problém použít budík, někomu stačí dvacet minut (odtud termín dát si dvacet), jinému hodina. Žádný problém.

da ny

Při vstávání v 5 h ráno je vhodné, být do 22 h v posteli. Ti, kteří mají dostatek enrgie a menší potřebu spánku, mohou strašit do dvanácti 😉
Nebráním se potřebám těla.
Klidně si zdřímnu odpoledne, nebo po poledni, i na 2 hodinky.
Pokud se doma zabavím prací, vařením, nějakou činností, potřebu spánku potlačím.
V zimě je řada lid méně aktivní. Chybí energie a tu je třeba doplňovat.
Jsem sova. Celý život, je pro mne vstávání, před 6. i 7. hodinou „za trest“. Večer chytnu druhý dech a jdu „pozdě spát“. Vstávám poslední roky, mezi pátou a půk šestou (nejčastěji). Když mám touhu a potřebu. prpolenoším a prospím, bez výčitek celou sobotu 😉
Od PP do PÁ, jsem ráno Jako raketa (vstávám, na poslední chvíli). Klidně si 3× v týdnu zdřímnu.
I musím. Z večerní, druhé práce přicházím domů mezi 22. – 23. hodnou. V pátek večer mám volno, nikam nemusím.
Do 50, to bylo OK. Je to také otázka přístupu. ic si neošklivit.
Životní styl, pestrá strava, dostatek vitamínů/minerálů (bez deficitu), přiměřený pohyb a chuť, dělá divy. Všechno co děláš, dělej rád/a!!! (Jako v té písničce od P. Bobka).
Nelítám po zásilkovnách, radši zajdu do parku. Nebo si „půjčím“ od dcery pejska. A docela klidně. chrníme spolu. 😉