annas

Jsou děti zvědavé, nebo spíš zvídavé, když se zeptají rodičů: „Jak to, že některé ryby létají?“

Děti se ptají proč. Otázka „Jak to, že některé ryby létají“, je převzatá z přílohy Rodina MF Dnes z 21. 7. 2018.

A.

  1. „Je zvědavost dětí žízeň rozumu po poznání?“ John Locke
  2. Zatímco v dospělosti „je zvědavost forma ženské odvahy?“ Viktor Hugo
  3. Platí, že „vládnout znamená být zvídavý?“ Adolphe Thiers

B.
Nestojí/nestála lidská zvědavost za zrodem bulváru?

Zdroje
https://books­.google.cz/bo­oks?id=WQ5SAwA­AQBAJ&pg=PA116­&lpg=PA116&dq=zv%C4%9Bda­vost+a+pozn%C3%A1n%C3%­AD&source=bl&ot­s=KnbhFR-LCn&sig=ALXOm­Nngac48jmwXY1djV5_4WnI&h­l=cs&sa=X&ved=0a­hUKEwiy_JTX9q_cAh­XIa1AKHSisCVs4ChDo­AQg5MAQ#v=one­page&q=zv%C4%9­Bdavost%20a%20poz­n%C3%A1n%C3%AD&f=fal­se

http://azcita­ty.cz/victor-hugo/17669/

http://azcita­ty.cz/adolphe-thiers/29547/

Obrázek
https://pixaba­y.com/cs/schw­albenfisch-ryby-l%C3%A9taj%C3­%ADc%C3%AD-ryba-63024/

Nejlepší odpověď
Drap

Jsou zvědavé a současně i zvídavé. A je to tak dobře. I když osobně se musím přiznat, že už cca 10 otázce proč… mi začínají pochodovat nervy, tak je to pro děti velmi důležité a potřebné. Právě u nich nelze přesně stanovit hranici mezi zvědavostí a zvídavostí. Oboje je hnacím motorem jejich všeobecného přehledu,poznání a názoru na to, jak svět a vše v něm funguje.
A mimochodem. Ty ryby vůbec nelétají. To jen mi lidé jsme jim přiřkli takové schopnosti. Ony vlastně vyskočí nad hladinu a pouze plachtí.
A. se všemi uvedenými citáty nutno souhlasit
B. I s výrokem pod písmenem B, by se dalo souhlasit, doplnil bych však že to zapříčiňuje zbytečná zvědavost. Takové informace většinou nic pozitivního nepřináší, a nijak náš život neobohacují.

Další odpovědi
Kepler

Dětské otázky jsou někdy můrou i pro profesory a vědátory vůbec, že ano. Své rodiče jsem přiváděl do rozpaků, když jsem se ptal z čeho je blesk a bouřky a jak mohou lítat rakety k Měsíci, když vůbec není vidět. Nemístnou zvědavost považuju za prokletí, zvídavost za projev inteligence a motor civilizace.