Hanah

Jsme společenství vlastníků bytů ,v určité části suterénu je stále mokro,zvláště po deštích.

Jedná se o několik sklepních kójí.Nikdo je už proto neužívá.Má na tom vinu i odvod dešťové vody za nosnou venkovní zdí.Dá se to do pořádku neustálým větráním suterénu,jak nařídil výbor SVJ?Mělo by se Společenství podílet na nápravě stávajícího stavu kójí?Já,jako jednotlivec z té řady mokrých,opravou té mé /zvýšení podlahy,ale co s vlhkostí?/to nenapravím.Může pomoci oznámení Stavebnímu odboru města nebo hygienické stanici?Není v mých silách přesvědčit výbor SVJ o nepoužitelnosti té kóje.

Nejlepší odpověď
anonym

Paní Hanah, tyhle Vaše otázky se tu opakují a je vidět, že stále ještě nemáte nic vyřešeno. U SVJ se předpokládá, že se díky němu jednotliví vlastníci bytů dokáží snadněji domluvit. Praxe však ukazuje, že je tomu jinak. Pokud narážíte na nepochopení svých problémů v domě, kde bydlíte, musíte se obrátit na instituci, která Vám bude schopna pomoci.
Rozhodně nebude na škodu, když se na Vaše sklepní kóje podívá technik ze stavebního odboru Vašeho úřadu. Tím bych asi začala. Určitě Vám poradí, jak se dá Váš problém vyřešit a pokud bude třeba přizvat hygienika, nejspíš Vám to sám doporučí.

Další odpovědi
Hlada

Jste společenství vlastníků a proto jedině vy se mezi sebou musíte dohodnout na tom, jak se budete o svůj majetek starat. Pokud nepůjde o obecné ohrožení, tak vám v tom žádný úřad ani žádná jiná instituce nepomůže.
Vy nemůžete používat sklep pro vadu společné části stavby, kam nepochybně podle Prohlášení vlastníka izolace, okapy a kanalizace patří. O tom, jak a v jakém pořadí budete vady společných částí odstraňovat a kolik budete platit do t.zv. fondu oprav rozhodujete hlasováním na shromáždění. Problém je, že tato vada zřejmě není pro ostatní prioritní a vy je nemáte možnost přehlasovat. To je obecný problém SVJ. Jednotlivý vlastník prakticky nemůže prosadit svůj požadavek. Měli byste se spojit s ostatními vlastníky sklepů, abyste měli v hlasování větší podíl. Je to spor, který by v případě nedohody mohl rozhodnout jedině soud.

anonym

Hanah nehledej pravní věci zde. Je občanský zákoník, jsou další možnosti a třeba číhnout http://www.por­talsvj.cz/