hapiky

Jiří Grygar odmítl několik ocenění, některé jak řekl z osobních důvodů. Proč?

Jak uvedl, každý člověk si má dobře rozmyslet, do jaké společnosti jde.
Je proto naše společnost (politici)opravdu tak prohnilí, že i naši špičkoví vědci musí takhle protestovat?
V roce 2009 odmítl cenu, která byla dotovaná částkou půl miliónu a to už hovoří za vše.
Nechci ani pomyslet, že se i v investicích do vědy dělají podfuky a nikdo s tím nemůže nic udělat, jak to tady popisoval Frontinus?

Nejlepší odpověď
Kepler

Velice si pana Grygara vážím jako vynikajícího popularizátora vědy (zvláště astronomie) a jako skeptika, který se distancuje od rádoby senzačních postojů a fabulací. Odmítl dvě ocenění a takto se k tomu vyjádřil:

„Ta cena nese jméno Rady vlády pro výzkum, vývoj a inovace, která od července letošního roku soustavně poškozuje zájmy a dobré jméno Akademie věd České republiky, ve které pracuji. To je cena, kterou prostě nemohu přijmout.“

V roce 2016 byl na seznamu osob, které doporučoval parlament k udělení státního vyznamenání prezidentem Milošem Zemanem. Jiří Grygar byl následně ze seznamu taktéž na vlastní žádost vyřazen. https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Ji%C5%99%C3%AD_Gry­gar

Že odmítl převzít cenu z rukou prezidenta Zemana celkem chápu. Ale i po roce 2010 jiné ceny přijal.

Další odpovědi
aliendrone

No ano, i ve vědě se dělá politika. Jako by nestačila „přirozená“ akademická řevnivost. Jenže to víš – jakmile jde o granty, padá kosa na kámen. ;)

Neznám pozadí ani příčinu jeho jednání, těžko se k tomu vyjádřit. Byl bych ale VELICE opatrný v úsudku, neboť právě on je typem „akademického funkcionáře“, nikoliv „čistým vědcem“ a jeho počínání může být pragmaticky ryze účelové. U lidí jako on to je těžké rozpoznat bez důkladného rozkrytí souvislostí a pozadí (na rozdíl od „politiků z profese“) a ruku na srdce – máš na to čas nebo máš na práci důležitější věci?

Přestože mám pro něj nostalgickou slabůstku (asi jako všichni pamětníci bolševického TV pořadu „Okna vesmíru dokořán“), tak prostě jedním slovem NEVÍM! :)

Frontinus

Grygar odmítl cenu RVVI z celkem jasných důvodů: RVVI totiž dosti divokým přístupem k financování české vědy vědě spíš škodí. Systém salámových grantů je dost drsná selekce na průměr až lehký podprůměr a krátkodobé/ne­koncepční záležitosti, kafemlejnek (kvantitativní hodnocení výstupů vědecké práce) také poskytuje dost prostoru pro zdání kvality,… Grygar vzhledem k věku a postavení může dělat gesta s vědomím, že to za něj neodskáče někdo jiný. Kdybych udělal například podobné gesto já, odskáče to mé pracovitě. Takže z jeho strany to byl elegantní způsob, jak ukázat na to, že financování české vědy není v pořádku, aniž by si to odnesl někdo třetí.

Co se týče nových cen, je to už jen důsledek jeho angažmá v politice (jeden z velkých oficiálních podporovatelů Drahoše). To, že odmítl převzít po vyhrocené kampani (a dle mého z obou stran silně nepřátelské) převzetí od prezidenta, proti kterému aktivně vystupoval, je možné pokládat za projev vnitřní konzistence. Sice už to není tak křišťálově čisté jako v případě RVVI, ale stále to dává smysl.

elkon

Je to jen prázdné gesto. Do vědy a do umění se nemá politika zatahovat. A každý normální člověk je rád za jakékoli ocenění své práce.

Edison

Myslím, Elkone, že se hluboce mýlíš. Pojem „jakékoli ocenění práce“ je hodně nesmyslné. Vcelku souhlasím, že by se politika neměla do vědy zatahovat. Má to jedno obrovské ALE!! 1. Financování vědy je politickým programem samo o sobě a rozhodují o tom politici. Návrh na státní vyznamenání je taky politická záležitost. Čili se v zásadě nedivím, že SE p. Grygar NENECHÁVÁ do této politiky zatahovat (i když prostě musí, už proto, aby aspoň občas pro českou vědu nějaké ty finance získal, nebo k tomu přispěl). Má za to můj obdiv, jakož i za jiné jeho zásluhy a vůbec to nevnímám jako prázdné gesto.

elkon

To je věc názoru. Já jsem si vždy vážil ocenění mé práce. Ocenění je dobrovolné, není ničí povinnost ocenění dávat. A nic postranního jsem v tom nehledal.

Frontinus

Ona je tu ještě jedna pragmatická drobnost. Normálně komponovaný člověk ocenění vnímá jako něco zavazujícího. Proto by, jako člen Drahošova týmu, měl problém s cenou předanou Zemanem.

Edison

I přijetí je dobrovolné. Já třeba nepřijmu ocenění od někoho, kým pohrdám. Zásadně mě potěší ocenění za mou práci od lidí, kteří mé práci rozumějí, než od lidí, kteří oceňují jen proto, aby se zviditelnili.