talka

Jestlipak Číňani a Japonci někdy přiznají jednoduchost latinky oproti jejich složitým znakům?

Nebo bude asi přednější tradice?

Nejlepší odpověď
annas

Pochybuji. Rozhodující je tradice. Čínské písmo je totiž mnohem starší než latinka. Vyvíjelo se samostatně,

Na vývoj evropského písma nemělo nějaký vliv. Písma babylónské a egyptské, se stala základem vzdělanosti evropských národů.

"Každá kultura dospěla k různému stupni vývoje písma ovlivněným zeměpisnou polohou,spole­čenskými potřebami a vlivem předcházejících písemných soustav vlastních i sousedních národů. Na grafickou stránku písma i rychlost jeho šíření působily i psací materiály anástroje. První soustavy písma se vyvinuly nezávisle na sobě v oblastech s vyspělou kulturou

  • . v Egyptě, Číně a Mezopotamii. Sousední národy pak od nich přijímaly hotové písmo, které si přizpůsobili vlastním potřebám, atd. "

http://webcache­.googleusercon­tent.com/sear­ch?q=cache:eFU­YeUt5HzkJ:sik­.vse.cz/ss/pis­mo.pdf+&cd=6&h­l=cs&ct=clnk&gl=cz

Jinak o vývoji a charakteru čínského písma
http://webcache­.googleusercon­tent.com/sear­ch?q=cache:eFU­YeUt5HzkJ:sik­.vse.cz/ss/pis­mo.pdf+&cd=6&h­l=cs&ct=clnk&gl=cz

Pro někoho je snadné se čínštinu naučit, protože nemá gramatiku, pro jiné představuje ve své písemné formě opravdu rozsypaný čaj a v té mluvené nepochopitelné, stěží napodobitelné zvuky, takže je podle nich nenaučitelná a stěží pochopitelná;

Více zde: http://www.hu­a2.cz/cinstina/

"Japonština převzala hodně slov z čínštiny, něco z korejštiny. Dnes ale do ní pronikají výrrazy z evropských jazyků.

Systém japonského písma patří k nejsložitějším na světě – používá se kombinace čínských znaků (kandži) a dvě fonetické slabičné abecedy (hiragana a katakana), v některých případech i latinka (rómadži). "
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Japon%C5%A1ti­na

Další odpovědi
anonym

Možná, že jejich písmo je jednoduché více než latinka, jen mu nerozumíme.

jpau

No, vzhledem k tomu že jejich písmo funguje naprosto jinak než naše, tak tvrdit, že je naše jednodušší je dost odvážné.

Čínské znaky nereprezentují jen písmena ale i celé výrazy nebo fráze, což vede k tomu, že čtení takového záznamu může být mnohem produktivnější, než čtení latinky – pokud to umíš samozřejmě.

dudu

Souhlasím s barbakanem, že všechno je irelevantní. Poznal jsem Egypťana, který se coby turistický průvodce naučil perfektně česky. Ten tvrdí, že zvládnout češtinu je lehčí než arabštinu!? Tebou zmíněné národy jsou velcí patrioti a na svůj jazyk i písmo nedají dopustit.

ivzez

Proč by měli Číňani a Japonci přiznávat jednoduchost latinky
oproti jejich složitým znakům? A odkud víte, že ji nepřiznávají?

Mně se líbí čínské i japonské znaky, líbí se mi
i psaná arabština, ale učit bych se je nechtěla.

arygnoc

čínske (a i japonské, kórejské, …) písmo je na rozdiel od hláskovej latinky ideografické – v naprostej väčšine znaky vyjadrujú slabiky, ale (zástupne) i slová či celé idee („vety“, frázy).

písmo pochádza z obdobia cca 1600 rokov pred kristom.
obsahuje asi 70.000 znakov, z ktorých sa dnes bežne používa tak 5000 – 7000.

pre (i kultúrne) ignorantstvo tzv. západneho sveta sa v japonsku či (modernej) číne dohovoríte anglicky i písomne (latinkou) .

😉

zdroj: → http://co-to-je.sk/_p%C3%AD­smo,%20%C4%8D%C3%AD­nske

Löwe

Annas, japonština znaky nepřevzala, má samostatné 2 abecedy a čínské znaky k tomu.

annas

Díky, přepsala jsem se, opravím – patří slova.

talka

barbakan: chtěl by ses ho učit /třeba ten čínský „rozsypaný čaj“)?

anonym

Já už se pomalu učím arabsky. 🙂

Agneta

4 000 znaků – to jde rychle:DDD