annas

"Jen dál! Čas nový, nové chce mít činy…“ Nepotřebujeme spíš nové charaktery?

Stále mně zní v uších verše básníka 19. st., jehož určitě poznáte.

– Nesouvisí s charakterem to, že se dělá, co se říká, stejně tak se říká to, co se dělá?

– Jaká chápete tato slova? Hérakleitos: „Charakter člověka je jeho osudem.“

Nejlepší odpověď
fcoop

Člověk je stále stejný.
Lovec mamutů je,byl… identický s dnešním člověkem.
Software se nezměnil.
Z toho vyplývá,že všechno už tady v podstatě bylo,jen v různých variacích.
To jen pozorovateli připadá,že to,co aktuálně prožívá,je jedinečné.
Fantaskní je skutečnost,že se lidé nedokáží poučit z minulosti a stále stejné chyby opakují znova a znova.

Takže „nový čas“ a „nové činy“........to jsou jen slova.

Charakter člověka je jeho osudem.......­..........mož­ná,možná ne.

Další odpovědi
gecco

Domnívám se, že dneska je na pořadu jiný básník 19. století…
„Věřím – páni, věřím ještě víc,
že váš rozum, i s tou božskou pomocí,
nestojí za nic!“
😉
…„to, že se dělá, co se říká, stejně tak, se říká to, co se dělá“…
Tak tohle, obávám se, by chtělo opravdu „nové činy“ – podobně se obávám, že se jich v dohledné době nedočkáme…

___
„Charakter člověka je jeho osudem.“ – Jak se do lesa volá; Jak si kdo ustele;…
V souvislosti se včerejším ´tyjátrem´ na hradě bych dodal:

  • Kdo jinému jámu jámu, sám do ní sám…

😉

Drap

Nejen že teď je čas nový, charaktery jsou nedostatkem v naší společnosti zřejmě už dlouhodobě. Rozpor mezi slovy a činy lze vyjádřit i známějším, káže vodu a pije víno. Zvláště v dnešních dnech to je zřetelně vidět ve veřejném životě.Charaktery dnes nahrazují peníze a mocenské výhody. Ve jménu tohoto se dějí věci někdy i obtížně pochopitelné. Kéž by se naše špičky alespoň přiblížili definici, která říká:„Politika je umění možného“ A snažili se o to možné a nejlepší pro obyvatele tohoto státu, bez postranních zájmů a úmyslů. Rad bych byl i v tomto optimistou, ale nevím, nevím.

Kepler

Charakter člověka je vždy výslednicí své doby a své společnosti. Ostatně, že to nikdy nebylo bez problémů, si můžeme přečíst v dílech myslitelů, spisovatelů a básníků od antiky až po současnosti. Smím-li parafrázovat slova bratra Žižky (či kdo to řekl): „Vstanou noví podvodníci!“ Nebo komunistické „Bordeláři všech zemí, spojte se!“

Emefej

Básníka jsem poznal, ale nemám ho rád, často používá taková divná slova, třeba hrdobec.

dudu

Dovolím si odpovědět lapidárně:
svého času mně oslovil pamětník událostí z roku 1948 v tom smyslu, že po vyhodnocení současného vývoje by nebylo od věci vytrhnout laťku z plotu a opět iniciovat menší, ovšem nikoliv sametovou revoluci. S jeho míněním sice nesouhlasím, ale fakt je, úhor nikdy slovy nezkultivuješ.

annas

Dudu,

sice jste odpověděl dost složitě, ale budiž, slova opravdu nestačí.

annas

Emefej,

neodpoěděl jste na mou otázku

gecco

Emefej – „Tak předně, neříkáme hrdobec, ale hrdobce. A potom, ten váš výklad tohoto slova jest, jest velice svérázný.“
😉

Emefej

Ten brouk není můj, to Hora, ten blbec.

annas

gecco, je to tak. .

*hrdobce, -e m. hrdý člověk, hrdopýšek. Jen trochu blíže, hrdobci, jimž hrouda nohy víže. Neruda"

Vysvětlení je dokonce v archivu Odpovědí.

Emefej

annas > děkuji za objasnění. To jsem opravdu netušil.