Rokio

Jedná se v tomto případě o krádež?

Když jsem se učil na OA, cestou do školy jsem našel pouzdro na mobil o hodnotě asi několika desítek korun. Vzal jsem ho a ve škole mi ho zabavil pedagog s tím, že ho mám odevzdat zástupci ředitele. Já jsem odmítl, protože jsem ho chtěl odevzdat na policejní stanici, tak mi ho pedagog zabavil. Bezprostředně po zabavení jsem mu ho chtěl vyrvat z ruky, za což jsem málem dostal ředitelskou důtku. Pak jsme šli společně za zástupcem a řekl jsem mu, že jsem pouzdro našel venku. Ředitel i pedagog pak souhlasili, že po škole můžu pouzdro odevzdat na stanici.

Je zabavení to samé, co krádež, když je neoprávněné? Pouzdro jsem měl v aktovce a žádné nepravosti jsem s ním nedělal. Věděla o tom jenom díky tomu, že jsem mu o tom pouzdru řekl.

poznámka: Pokud náhodně naleznu předmět nepatrné hodnoty, jsem automaticky vlastníkem. Pouzdro bylo na chodníku nedaleko od domu, ve kterém bydlím.

Hlasujte v anketě

Odpovědi
Drap

jiná odpověď

Nejedná se v tomto případě o krádež. Zabavení je něco jiného než krádež.

anonym

ano

Už jsem vám to tady jednou psal.

§ 1051 89/2012 Sb. Zákon občanský zákoník
Má se za to, že si každý chce podržet své vlastnictví a že nalezená věc není opuštěná. Kdo věc najde, nesmí ji bez dalšího považovat za opuštěnou a přivlastnit si ji.

§ 1061 89/2012 Sb. Zákon občanský zákoník
Nálezci, který nález neoznámí, přisvojí si jej nebo jinak poruší své povinnosti, nenáleží úhrada a nálezné, ani nemůže nález užívat nebo nabýt k němu vlastnické právo podle ustanovení tohoto zákona o nálezu. Tím není dotčena jeho povinnost nahradit škodu.

§8 odst. 1, písm. c, zákona 251/2016 Sb.
Fyzická osoba se dopustí přestupku tím, že si úmyslně přisvojí cizí věc nálezem nebo jinak bez přivolení oprávněné osoby.

jsemjá

ano

Rokio

Astaroth: Ale to byla věc nepatrné hodnoty. Když například naleznu malého plyšáky, zabalenou tabulku čokolády, nebo nevypitou láhev, také jí musím odevzdat na policejní stanici? Tento odkaz na Wikipedii dokládá, že nález nepatrné hodnoty si můžu nechat: https://cs.m.wi­kipedia.org/wi­ki/N%C3%A1lez_v%C4%9Bci (zdroj: Wikipedie)

Herjulfson

Ten odkaz nedokládá vůbec nic. Píše se tam – získání vlastnictví knalezené věci se uplatní jen tehdy, je-li prokázáno, že ji původní vlastník úmyslně opustil (princip derelikce)… Ještě jednou opakuji je-li prokázáno, že původní vlastník věc opustil. Máš jistotu, že to nalezené pouzdro opravdu náhodou nevypadlo nikomu třeba z batohu? Pak jsou tam nějaké příklady kdy lze předpokládat, že vlastník věc opustil. Předpokládat tedy můžeš, že věc je opuštěna, ale opět je tu otázka a bylo prokázáno, že tomu tak skutečně je?