Rokio

Jedná se o diskriminaci, když je někdo omezen na způsobilosti k právním úkonům?

Pro ochranu společnosti to rozhodně není, protože pro tohle slouží zabezpečovací detence a psychiatrická léčebna.

Znám jednoho autistu s mentální retardací, který je omezen na způsobilosti k právním úkonům a má slušné vzdělání a pracuje. Kromě toho nebere žádnou medikaci.

Chci tím říct, že dotyčný člověk s poruchou autistického spektra nikomu neubližuje, a přesto má právní omezení.

Nejlepší odpověď
aevul

Rozhodnutí musí být nějak zdůvodněné. A mělo by to být hlavně na ochranu toho „omezeného“, např. před neuváženými investicemi apod.

Další odpovědi
elkon

Je to nutné, aby nemohl udělat zbytečné škody.

Dochy

Nejedná se o diskriminaci, jedná se především o ochranu postiženého. Bohužel (podle mně bohužel) se nikdo nedozví o omezení pokud mu to přímo omezený nebo jeho opatrovník nesdělí. Tj. omezený klidně může např. uzavřít smlouvu s obchodníkem protože obchodník nemá tušení o nějakém omezení. Ale pokud smlouva není v zájmu omezeného, jeho opatrovník může namítnou neplatnost. Bit je víceméně obchodník i když neměl důvod něco takového předpokládat.