,,Jedině děti vědí, co hledají." (Exupéry) Dává se dnes dostatečný prostor dětem a jejich vnímání světa?

Ptáme se jich někdy na to, jak oni sledují dění kolem sebe? Nebo to není podstatné?

Nejlepší odpověď
annas

Tato slova malého prince vyplynula z konkrétního rozhovoru mezi princem a dospělým, který neznal odpověď na princovu otázku, protože problém či skutečnost mebyly pro něho důležité.

Ale děti zajímal. Proto princ takto reagoval. Vložila l jsem otázku, zda jsou děti zvídavé či zvědavé.

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jsou-deti-zvedave-nebo-spis-zvidave-kdyz-se-zeptaji-rodicu-jak-to-ze-nektere-ryby-letaji

Děti mají svůj vlastní svět, hledají něco, co je zaujme, co neznají, ale nevědí, že není všechno dosažitelné a že ne na všechno dostanou správné odpověď

Hledají , protože jen ony jsou schopné porozumět tomu, co chtějí. Nejsou zatížené světem dospělých a jejich hodnotami, protože si je zatím svým hledáním a poznáním vytvářejí.

Často ale ztrácejí čas tím, že hledají zbytečně, pláčou, zlobí, když přišly o panenku či medvídka, protože stále mají vztah k těmto předmětům.

Děti často neznají význam věcí, ale jejich poznání/hledání proč to tak je, jim může otevřít oči.

Děti si často neuvědomují, že život má někdy hodně nástrah, takže hledání je dovede k poznání, někdy kladnému, ale jindy i zápornému.

Ale i dospělí umí hledat , jsou často cílevědomí , ale vědí na rozdíl od dětí, co mají hledat či co hledají. .
.
Jako vždy nejsou slova jen černobílá.

Život je hledání zkušeností a jejich pomocí nachází každý sám sebe. Ale je to dlouhá cesta …

Další odpovědi
Kepler

Je velmi důležité podněcovat děti ke kladení otázek, i když nám z toho někdy jde hlava kolem. Jinak by je třeba nenapadlo se zeptat proč je čert červený a anděl bílý. A teď babo raď 🙂

EKSOT123

Určitě existují sbírky zajímavých dětských otázek a výroků, ale aspoň pár vtipů:
>>„Tati, jaká je nejvyšší hora na světě?“ ptá se malá Monička. „Nevím,“ odpoví tatínek. „A tati, kdo je prezidentem USA?“ „Nevím.“ „A tati ,který stát je největší?“ „Nevím.“ „Tati, a nevadí ti, že se tě pořád na něco ptám?“ „Jen se ptej, Moničko, jinak se nic nedozvíš.“
>>Ptá se Pepíček maminky: „Mami, kde se narodil táta?“ Maminka řekne: „V Liberci.“ „Aha a kde ses narodila ty?“ „V Hradci Králové.“ „Aha a kde sem se narodil já?“ „V Praze.“ „Aha, no tak to máme fakt kliku, že jsme se potkali.“
>> „Ocí, je Červené more ozaj červené?“ „Nemôžeš mi dať ľahšiu otázku?“ „Ocí, kedy umrelo Mŕtve more?“
>>Přiběhne Pepíček domů a ptá se: „Tati, co je to mozek?“
„Dej mi pokoj, já mám v hlavě úplně jiné věci!“