Lukas27

Je výhodné brát si v této době hypotéku?

Nejlepší odpověď
Pepa25

Není. Tento kvartál jsou nejvyšší úrokové sazby za posledních víc než 10 let a už v druhé polovině roku se čeká jejich pokles.

Další odpovědi
Alesh

A ty máš jako na výběr? Hypotéku si bereš přeci na nějakou nemovitost a to pouze v případě, že nemáš dostatečnou hotovost nebo tu hotovost na tu nemovitost nechceš dát. Čili asi první, na co by ses (sám sebe) měl zeptat: „potřebuji/chci kupovat nějakou nemovitost?“. 😉 No, pokud budeš kupovat v této době, pak si i v této době musíš vzít tu hypotéku, otázka výhodnosti je tedy v tomto kontextu zcela irelevantní. 😁

terry

Výhodné?? Pro koho?
Ten, který si půjčuje vždy zaplatí úroky navíc, co je na tom výhodného?
Prostě ji buď potřebuješ a peníze navíc zaplatíš, nebo nepotřebuješ a úroky platit nemusíš.
Někdo má, aby zaplatil několik mega za bydlení a jiný si půjčí a zaplatí úroky, no.
Navíc, hypotéky se většinou platí mnoho let a po době fixace se výše úroků mohou změnit. Tedy mohou být i nižžší. Tak, vyplatí se mi hypotéka z dlouhodobého hlediska?
Jaké mám jiné možnosti? Potřebuju ji? To je to, vo co go.

Kazatel

Záleží na tom s jakou fixací a jestli na ni vůbec dosáhneš. Jinak při dnešním růstu cen nemovitostí se to asi pořád ještě vyplatí.

da ny

Ještě chviličku, téměř ano, s dříve schválenou hypotékou (rok zpětně), určitě.
Hypotéky se stávají vysokou zátěží rozpočtu rodin (+ nejistota). Úroková sazba je kolem 4%. Podmínkou dostatečná hotovost. Budou lidem, stále méně dostupné.
Ceny nemovitostí jsou momentálně vysoké. Až se stanou neprodejné, půjdou ceny dolů. Nějakou dobu může být obtížné pořídit si byt do OV. Stavět je nyní také hazard. Nějaký čas může být problém s bydlením. Přejde se především na nájemní bydlení. To je ve světě a v Evropě standardní způsob bydlení. Takový „klondike“ s prodejem bytů (státní, podnikové, družstevní) do OV, jako v Česku nemá ve světě obdoby.
Všude se lidé přemisťují, stěhují za prací (i několikrát za život), jezdí 80 – 100 km denně. Vlastnictví domu/bytu v OV je omezením, brzdou (v některých oblastech neprodejné a na nový, jinde chybí finance. Nájemní bydlení je v současné době jedno z nejdražších (u nás jsou městské byty jedny z nejdražších, zatím 70 Kč za metr čtvereční + služby a poplatky. V OV oletí max. kolem 20 – 30 Kč do FO. Nízkonákladové bydlení máme jen v garsonbiérách pro seniory, za 33 – 40 Kč za ten metr. Pro mladé nic.).

Jana5678

Měli jsem podobný problém, když jsme chtěli získat hypotéku na koupi domu a rozlehlého pozemku okolo něj. Manželovi poradil kamarád společnost, která nabízí p2p půjčky investice, kde nám vyšli vstříc a pomohli nám financovat koupi našeho vysněného domu. Největší radost jsme měli z toho, že nemusíme ručit naším domem. Teď už máme nový dům a já si relaxuji na zahradě, kterou jsem si vždy přála.

vranovahan

Záleži na situaci. Ale já osobně bych s hypotékou asi raději nějakou dobu počkala. Dnes to opravdu tak výhodné není. Pokud si chcete spočítat, kolik byste musel měsíčně platit, tak na https://finuan­ce.eu/ mají takovou šikovnou kalkulačku pro výpočet hypotéky. Sama jsem to nedávno také zkoušela a kdybychom si hypotéku vzali dnes, tak bychom se asi nedoplatili.