autacek

Je vhodné ve snaze chytit teroristu tu a tam rovnou zastřelit i neteroristu?

(viz. včerejší případ z Barcelony kde policisté zastřelili řidiče úplně jiného vozidla)

Nejlepší odpověď
Dochy

Pokud mluvíme o stejné zprávě, pak zastřelili řidiče jiného vozidla, který nedbal výzvy k zastavení a také najížděl do lidí. V takové situaci (jestli okolnosti sedí) je to zastřelení přípustné. (Správnější je zneškodnit ho pouze dočasně, ale to ne vždy lze provést a ne vždy se podaří)

Další odpovědi
Smlouvyzdarm

Strohá odpověď na otázku – není to vhodné, ale rozhodně to není nemožné. Otázkou je co bude potom. Pokud budeme brát do úvahy doplnění otázky, že byl zastřelen úplně jiný řidič, tak to je opravdu problém, který odnese ten kdo celou věc špatně vyhodnotil – střelec, nebo třeba ten kdo ke střelbě dal pokyn, když skutečný pachatel byl třeba na úplně jiné ulici. Pokud to bylo tak jak píše Dochy – tak to bylo naprosto v pořádku i kdyby žádné výzvy k zastavení nebylo. Pak je tady ještě jedna možnost. Lepší případ pro představu mě nenapadá, a tak dejme tomu, že se ocitnete v malém letadle. Třeba jen pro deset cestující. Po startu se, ale z pěti z nich vyklubou teroristi, kteří sebou navíc vezou mimo jiné několik metráků trhaviny. Převezmou konrolu na letadlem a namíří si na na zahajovací ceremoniál olympijských her. V této situaci nebude nikoho zajímat, že jste v tom nevinně. Pokud letadlo nezmění směr, bude nakonec sestřeleno. V rámci krajní nouze budete obětování, aby se zachránily destíky, stovky a možná i tisíce.....
Lanyz – jo krajní nouze je skutečně § 28 🙂

Drap

Neni to vhodné, ale i taková situace může nastat. Život neni černobílý.

Lanyz

Jako, hele, podle mě by to nemělo být, ale zase je asi lepší zabít teroristu a jednoho civilistu, než nikoho.
Zase podle Trestního zákoníku, hlavy III, paragrafu 28, 1. odstavce:
„Čin jinak trestný, kterým někdo odvrací nebezpečí přímo hrozící zájmu chráněnému trestním zákonem, není trestným činem.“
To znamená, že by to nemuselo vadit zákonu, ale jak říkám, svět není jenom o zákonech.
Z morálního hlediska jsem to vysvětlil na začátk.

(Jedná se o můj subjektivní názor, který nevyvrátíte. Prosí, nezpochybňujte ho. Díky :) )

Smackdown

Tomu se říka smůla,pak už jedině odůvodnění jako je,no stalo se a byl na špatném místě.

Kepler

Pokud onen neterorista bude taky Arab, pořád je to potenciální terorista. Škoda každé kulky, která padne vedle, zachránilo by se tím možná mnoho životů. Já vím, zní to krutě a rasisticky, ale taková je skutečnost. Nemohu soudit jinak, když mám před očima ty tisíce zmařených životů nevinných lidí. Divoká prasata se taky střílejí všechna, i když jen menšina z nich má africký mor.