zjentek

Je vhodné či naopak nevhodné konzumovat syrový kumquat pořízený běžně v Česku v řetězci?

Plody se konzumují celé včetně slupky, ale… Asi bude ovoce hodně napuštěný pesticidy v podobě chemie, jako je tomu u ostatních citrusových plodů, nebo ne?

Já to tedy riskl a zatím dobrý, žiji, ovšem mimo jiné jsem pocítil i takovou tu typicky hořkou chuť, jako když ochutnáme slupku mandarinky, například. A to nikdy nevím, jestli chuť ke slupce patří, anebo je to naopak chuť tý chemie, nejčastěji tedy pesticidů a taky ostatních „cidů“., Děkuju.

Nejlepší odpověď
aliendrone

Ačkoliv nevím co to je, tak předpokládám, že tvá úvaha (ohledně „cidů“) je SPRÁVNÁ. Jo a mimochodem – KDYBY obsah nějaké škodliviny/svinstva překročil „únosnou mez“ (případně ji překračoval standardně), tak NENÍ problém, aby ZLOunie změnila normu ohledně povolené (bezpečné pro lidské zdraví) výše a tím se potravina rázem stane „zdravou“. Ale to jistě dobře víš. 😕

Další odpovědi
da ny

„Jak mu přijít na chuť

Kumquat si můžete po umytí jednoduše nakrájet na kolečka a jíst i s kůrou. Odstraňte stopku. Semena se nejí. Díky mírné nahořklosti si ho většina z vás nejspíše nezařadí mezi ovocné favority. Kromě toho, že ho spořádáte čerstvý, jej lze přidávat ke zvěřině, drůbeži, grilovanému a pečenému masu nebo fondue.“
https://abece­dazahrady.dama­.cz/domky/cla­nek/jak-prijit-na-chut-kumquatu

Makrobiotika doporučuje vše omýt nejprve studenou vodou, pak teprve teplou (než se plod, plodina teplem vody „otevře“ a to, co je na povrchu „jde dovnitř/zůstává v ovoci).
Kůru citrusů lze omýt mýdlem.
U ovoce z marketů nehrozí jen pesticidy, ale jeho následné i chemické ošetření, pro vyššá trvanlivost/výdrž. 😉
Největším dodavatelem kumkvatu je Čína.
Po Středoevropana je konzumace citrusů, cizokrajného ovoce věc zbytná, Nic moc prospěšného (hlavně pomeranče a banány).
Těch pár kousků (pokud se tím člověk celoročně necpe, jako chlebem), mnoho ZLA, ve světě chemie, plastů, elektromagnetických a jiných vln a životního prostředí, už asi nenapáchá. 😉
Pěstování:
https://taste-cs.womanexper­tus.com/kumkvat/kak-vyrastit/
https://sjidel­nicek.cz/ovoce/kum­quat/

V tekuté podobě, z Řecka, mi vcelku chutnal 😉