annas

Je velký rozdíl šlapat někomu na paty, nebo jít v jeho šlépějích? Lze i současně? Jde o ne/vhodný postup?

Josef Poláček
http://www.po­eta.cz/citaty/au­tori/polacek-josef
Obrázek
https://pixaba­y.com/cs/photos/mo%c5%99e-pl%c3%a1%c5%be-stopy-kroky-stezka-1281780/

Nejlepší odpověď
Drap

Šlapat někomu na paty ve skutečnosti neni moc příjemné a toho prvního to obtěžuje a popohání. Jít v něčích šlépějích, je následovat někoho, ovšem ne tak těsně a bez obtěžování. Jít v něčích šlépějích, je možné i s jistou časovou prodlevou, ale plně respektovat toho prvního. šlapat někomu na paty by se díky obtěžování dalo posuzovat za ne příliš vhodný postup.

Další odpovědi
paul1

Snad je možné jít v něčích šlépějích jako za svým vzorem, postupně ho dohánět až tak, že mu začnete šlapat na paty, brzdit ho.
Ještě si vzpomínám na rčení kartářek – co Vás čeká, co Vás nemine a po čem si šlapete?

Pepa25

Myslím, že poučení je jasné: následování kohokoliv by mělo mít míru, aby se nezměnilo v pro-následování …

aliendrone

Ano, je. Jít v něčích šlépějích znamená následovat (zpravidla co nejvěrněji) nebo přeneseně počínat si stejně.
Šlapat na paty je o stíhání/pro­následování, maření aktivit dotyčného, popřípadě čekání na to, než dotyčný udělá chybu.

O případné ne/vhodnosti lze vést diskuzi, obvykle se to považujde za nevhodné. Záleží na okolnostech, např. pokud jde o šlapání na paty zločincům policií, je to bráno naopak pozitivně.