rigormortis

Je věda limitována délkou života?

Pokud například kvantový fyzik musí pochopit svůj vědní obor od začátku až do bodu, kdy opravdu objevuje nové věci…není potom limita lidstva (v otázkách poznání) délka lidského života?

Nejlepší odpověď
gecco

Délka života jednotlivce má určitě vliv na jeho osobní schopnost-možnost něco nového vybádat.
Pokud jde ale o možnost"lidstva" jako celku, pak je tato ´omezenost´ jednotlivce eliminována

  1. specializací – lidé se podrobně učí užší spektrum (tedy méně) znalostí
  2. technologickým pokrokem (třeba počítače badatelům ušetří děsnou práci)

😉

Další odpovědi
Kelt

Věda není závislá na délce lidského života. Pokud je nějaký problém aktuální, věnuje se tomu velká skupina lidí, předávají si informace, pořádají se konference a pod. A nikdo nemůže být takový, aby zvládnul všechno. Pokud je nějaký obor důležitý, začíná se učit už ve školách a pokračovat v něm´mohou ti, kteří zvládli základy, které se přidávají do školních osnov. Rozhodující je rozvoj technologie, potřeba praxe a uplatnění.

setapouch

Ne. I kdybych zil dvakrat dyl nez Newton s Einsteinem dohromady, nebylo by to nic platne.
Doplňuji:
Kdybych mel pamet fotografickou, zvladnul bych celou fyziku treba za pet let. Ovsem ja mam pamet sklerotickou. Zni to podobne, ale na mem povedomi o fyzice se to podepisuje znatelne.

zjentek

přesněji spíše délkou existence

anonym

Věda už byla dávno,než ji člověk objevil.

klumprt

Některé pokroky se dnes dají výrazně urychlit ve školách. Darwin vydal knihu O původu druhů v padesáti. Já jsem víceméně pochopil, o co jde, už v patnácti 🙂