martinecek2

Je vapování zdraví škodlivé?

Přičichnul jsem k vapingu (elektronické cigarety) a ptám se – je vapování zdraví škodlivé?
V případě používání nulkových liquidů (tj. gel – z toho vzniká onen kouř) které neobsahují žádný nikotin to zní sice skvěle, ale stejně mám takové divné pocity že to zdraví škodlivé je i tak 🙂
Máte ohledně toho někdo více informací? Případně zkušenost?
Díky moc

Odpovědi
autacek

Dnes se již převážně surfuje a WAP skončil v propadlišti dě­jin.

Kepler

Jako nosné médiium liquidů se používá propylenglykol nebo rostlinný glycerín. Používají se i při aromaterapii apod., jsou zcela neškodné. Kdysi jsem e-cigarety zkoušel, ale zklamaly mě. Člověk si ani nezakašlal. https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Vaporiz%C3%A9r

Dochy

Osobně považuju za škodlivé i nadměrné používání parfémů (zejména, ale ne jenom umělých). Schválně, co si asi myslím o el. cigaretách?
I když bez nikotinu, pořád do sebe dostáváš neskutečné dávky nějakých sajrajtů a obtěžuješ tím plíce, které k tomu nebyly určeny.

aliendrone

Pokud to bereš v absolutním měřítku, tak nejlepší je nekouřit nic. Pokud porovnáváš klasicé cígo s elektronikou, tak lepší je elektronika. Ale i tady pozor, dnes není problém si mixovat liquidy sám a některé neznačkové můžou být pěkný humus.

Také chvíli trvá, než najdeš to pravé. Někdo raději PGčko, já upřednostňuji VGčko (víc kouře), zato slabší nálož nikotinu. Cartridge apod. legrácky alá cigareta vynech (je to o ničem), když to má mít nějaký význam, musíš mít pořádný dostatečně výkonný klacek (už jen s ohledem na kapacitu akumulátoru).

Dnešní „tabákové“ cigarety jsou strašlivý kentus (už jen ten samozhášecí sajrajt, který tě donutí 5× zapalovat 1 cigaretu – v důsledku toho dostaneš do sebe až STOPADESÁTINÁSOBEK škodlivin (dle některých studií) – je to způsobeno tím zapalováním uhašeného/nepro­hořelého tabáku > zejména tak vzniká víc karcinogenních látek. (to se ututlává z mnoha dobrých důvodů podobně jako rasa a národnost zločinců). Ale každý kuřák cítí ten rozdíl (chuť) mezi prvním zapálením cigarety a opakovaným zapálením zhaslé. Není to žádná kryptofantasma­gorie, že dnešní cíga jsou mnohem jedovatější.

Takže – tvůj dojem je správný, i el. cigareta škodí – ovšem ve srovnání s klasickou (a tím více s DNEŠNÍ klasicku cigaretou) je to jako porovnávat hulení trávy s pícháním háčka. Pokud jde o beznikotinové vapování, tak to prostě nechápu, přijde mi to jako snaha koupat se ve vypuštněném bazénu. (můj názor)

ivzez

Ano, i vapování je škodlivé.
(Přečtěte si složení liquidů.)

Tw!st

Není. Pokud by mělo být považování za nezdravé, pak byste se nemohl ani nadechnout vzduchu ve městě který je zamořen továrny a vozidly. Dále je třeba si uvědomit, že při vapování nevzniká kouř, ale mlha. Vapuji už asi rok a půl na DL (přímé potahování do plic) a jediné dopady na zdraví které jsem zaznamenal byli pouze pozitivní. Zvýšila se mi vytrvalost při běhání a jsem schopen zadržet déle dech při freedivingu. Uživatelům jako Ivzez doporučuji nenechat se oklamat odstrašujícím názvem látek v e-liquidech (propylenglykol a glycerin) jsou to běžné látky, které jsou používány i v potravinách.
Uživatelům kteří „kdysi elektronickou cigaretu zkusili“ bych doporučil se poptat nějakého moderního uživatele vaporizérů (takových krabiček když to řeknu laicky) aby ho do toho zasvětil. Vaporizéry zaznamenali totiž obrovský pokrok od přístrojů jako jse Ego-T apod.- z těch jsem byl zklamaný i já.

Pavel68

Vapuju už nějakou chvíli. Ted kouřím vaporizér od vapour pro na tabák, nebo něco z vlastní zahrádky a samosebou liquidy a nebudu ti říkat že i nulové liquidy by byly neškodné. Když si přečteš složení tak to má dost dalších látek co nejsou uplně ok. Ale ve srovnání s cigaretou si myslím že o něco méně škodlivé ty liquidy jsou.

Polaskova44

Příspěvek smazán administrátorem.

Broukk

Myslim ze oproti koureni cigaret je vapovani uplne v pohode. 🙂

Dominno

ano, také si to myslím, jednak finančně méně náročné a o něco málo zdravější

Martin Dvoř

Doporučuji vyzkoušet Oxbar C800
https://www.va­pewave.cz/elek­tronicke-cigarety-oxbar-c800/

aliendrone

Malá technická – i když souhlasím s většinou toho co napsal uživatel Tw!st, tak musím poukázat na to, že „mlha“ co vzniká NENÍ totožná s nám známým klimatickým jevem (tedy přízemní kondenzace VODNÍ páry ve vzduchu), mnohem blíž má k jevu zvaný smog.

Propylenglykol či rostlinný olej, které jsou odpovědné v liquidech za vývin kouře se NEMĚNÍ na vodu!

Nicméně to, že se uživateli Tw!st lépe dýchá je způsobeno nesrovnatelně nižší dávkou exhalátů (a v případě VGčka i lépe vstřebatelných) z e-cigarety v porovnání s klasickou. Zejména absence pro organismus obtížně odbourávatelného dehtu má velice pozitivní dopad. To ovšem neznamená, že e-cigareta je neškodná (venkoncem dlouhodobé účinky nikotinu nejsou dostatečně prozkoumány, jistě ale je že jsou – a to negativní), je to prostě jako když nabíráte písek po lžičkách, zatímco klasický kuřák provádí závoz pískem rovnou po Tatrách (nákl. aut.)