Neonka

Je v tomto případě nějaký nárok na odškodnění ?

Byla jsem v knihovně. Vedle mě si vybírali knížky pán a paní. Paní si nesla vybrané tituly ke stolku. Vrchní objemná publikace jí neštastnou náhodou sjela po ostatních knihách a dopadla na stolek, kde měl pán odložené brýle. Brýle se zdeformovaly, jedna postranice se zlomila.
Pán se rozčílil a řekl , že očekává přiměřené odškodnění, brýle ho stály 4.OOO Kč.
Paní mu oznámila, že platit nic nebude, brýle patří do pouzdra a nemají co dělat na stolku určeném na odkládání knih.
Zajímalo by mě, zda pán má nárok na odškodnění, nebo zda pravdu má paní.
Právní i morální hledisko.
Děkuji za odpovědi.

Nejlepší odpověď
standa

Poškozený pán samozřejmě právo na odškodnění má.

Toto právo však nebude uplatňovat vůči zmiňované paní, které spadly knihy, ale po provozovateli knihovny.

Je však otázkou, do jaké míry bude vůle knihovny tomuto nároku vyhovět, do jaké míry bude poukazováno na míru spoluzavinění poškozeného.

Až když vznikne škoda knihovně (tj. až poté co poškozený eventuálně uplatní nárok na náhradu škody vůči knihovně), může dojít k uplatňování náhrady škody vůči zmiňované paní.

Jak jsem zde již párkrát psal, soudní řízení o náhradu škody patří k jedněm z nejsložitějších, a to proto, že prokazování škod je velmi obtížné…

A co se týká „morálního“ hlediska ?
To je diskutabilní a záleží na charakteru zmiňované paní zda a do jaké výše uzná svoji nespornou vinu a do jaké míry uzná poškozený svoji spoluúčast. Měl by to vyřešit určitý kompromis…

Další odpovědi
anonym

z právního hlediska nárok na odškodnění nemá,brýle měl mít zabespečené,a pokud by chtěl vyžadovat aspon část úhrady,musel by je mít pojištěné,a pojistku by vyplatila pojištovna,jenže jsem ještě neslyšela,že by si někdo pojištoval brýle,ani nevím jestli to vůbec jde