fixy

Je ústní dohoda (posléze i potvrzená v sms) s makléřem o budoucí koupi nemovitosti závazná?

a je případně vymahatelná (jakým způsobem?) při jejím nedodržení makléřem a prodejem třetí osobě . Lze tuto dohodu brát jako ústní smlouvu dle NOZ?

Odpovědi
Alesh

Ústní dohoda je platná, ale určitě ne ve všech případech, navíc je určitě nezbytné mít svědka, jinak to může být tvrzení proti tvrzení. Pokud jste si to potvrdili pomocí SMS, tak i to stačí k prokázání dohody.
Koupě nemovitosti se většinou potvrzuje se složením rezervačního poplatku, pokud jsi nic nedal, tak nemáš o co přijít, ale samozřejmě je zde varianta, že by mohl ten makléř vymáhat nějaké náklady spojené s tím, že už jaksi začal konat v tom smyslu, že ty tu nemovitost koupíš. Nemyslím si ale, že by do toho šel, ale člověk nikdy neví. Pokud sis koupi rozmyslel, tak asi nejčistší a korektní způsob je, mu zavolat a sdělit mu, že sis to nakonec rozmyslel. Dobrá by byla i třeba nějaká uvěřitelná báchorka typu, žes to plánoval koupit kvůli ženský a ta se z tebou rozešla, ale není to nutné. Myslím si, že to moc řešit nebude, přijde jiný kupec.

Edison

I ústní smlouva je platnou smlouvou. A to i beze svědků. Ovšem její vymáhání je přiměřeně složitější.

klumprt

Já mám s realitními makléři takovou zkušenost, že ústní dohoda s nimi je cosi jako

…zbortěné harfy tón, ztrhané strůny zvuk,
zašlého věku děj, umřelé hvězdy svit,
zašlé bludice pouť, mrtvé milenky cit,
zapomenutý hrob, věčnosti skleslý byt
vyhasla ohně kouř, slitého zvonu hlas…

cukrar

fixy, myslíte tím, že prodej třetí osobě se zruší, protože to předtím slíbil Vám? Tak to určitě nikoliv. To se nezruší.