asasin66

Je Turínské plátno pravé a nebo jde jen o podvrh?

Nejlepší odpověď
annas

Slavné turínské plátno, které údajně mělo zakrývat Ježíše po ukřižování a je na něm otisk jeho těla, je lidským dílem a lze potvrdit, že pochází až ze třináctého nebo čtrnáctého století.

Uvedla to skupina italských vědců, která vznik plátna podrobila dosud nejpečlivější analýze a pokusila se ho rekonstruovat na základě technik, používaných ve středověku.

Podle týmu, vedeného expertem Luigim Garlaschellim, už nyní nemůže být pochyb o původu plátna.

Více v odkazu

Zdroj: http://aktual­ne.centrum.cz/zah­ranici/evropa/cla­nek.phtml?id=64­9366

Další odpovědi
led

Vedci sa o tom ešte nezhodli. Niektorí typujú 8.storočie, niektorí 13.-14.storočie.
Ani jeden ale nepotvrdil pravosť plátna na 1.storočie. obdobie Kristovej smrti.

PS. odkaz nedám. zadajte si: turinské plátno

dudu

Není důležité je-li pravé, ale určitě nevypovídá o podobě Ježíšově:

expert Richard Neave vymodeloval pomocí nejmodernějších vědeckých a počítačových postupů pravděpodobnou tvář Ježíše Krista. Výsledkem jeho práce objednané pro dokumentární pořad britských televizních stanic BBC a Discovery a francouzské France 3 s názvem Boží syn je však podoba značně vzdálená od té, jakou ji znají křesťané na jeho idealizovaných vyobrazeních.
Tvář byla vymodelována pomocí vzorku lebky nalezené v náhodně objevené hromadě koster v Jeruzalémě, jejíchž hrob byl objeven při výstavbě ulice. Vnější vzhled pak dotvořil pomocí techniky na identifikaci obětí požárů a vyobrazení Ježíše Krista z 1. až 3. století našeho letopočtu nalezených v synagogách v severním Iráku.
S přihlédnutím k druhu lidí, kteří žili na Blízkém východě v 1. století před naším letopočtem měl tedy spíše širokou a osmahlou tvář, vyčnívající nos, krátce přistřižené vlasy a pěstěný plnovous.