Rokio

Je trestné pouze šíření poplašné zprávy, nebo i její vytvoření?

Měl by být podle vás potrestán i ten, kdo tu samotnou poplašnou zprávu vytvořil?

Před asi měsícem se mi stalo, že mi známý řekl, že má koronavirus. Byla to lež. Kdybych tu informaci šířil mezi lidmi, se kterými se můj známý stýká, bylo by to šíření poplašné zprávy a mohl bych jít za to do vězení, i když bych to myslel dobře? Snažil bych se o to, aby jeho známí ten koronavirus nedostali.

Nejlepší odpověď
Ametyst

Nebylo. Jenom bys šířil drby, jako se to děje mezi lidmi dnes a denně, když nemají dost svých starostí. Drby jsou nepostižitelné, i když na ně vždycky někdo doplatí. Možná byl ten známý jenom zvědavý, v jaké pokroucené podobě se k němu ta samá zpráva vrátí. Proto ji vypustil ven.

Další odpovědi
Pepa25

Trestní zákoník říká „Kdo úmyslně způsobí nebezpečí vážného znepokojení alespoň části obyvatelstva nějakého místa tím, že rozšiřuje poplašnou zprávu, která je nepravdivá …“ Říct o někom, že má koronavirus rozhodně nezpůsobí v dnešní době vážné znepokojení části obyvatelstva.

Zdroj: http://zakony­.centrum.cz/tres­tni-zakonik/cast-2-hlava-10-dil-6-paragraf-357

Dochy

Pokud vytvoříš poplašnou zprávu a necháš si ji pro sebe, nikdo Ti nemůže říct ani popel. Kdyby ano, pak by šla za mříže např. většina scénáristů 😉

K Tvé situaci: Bylo by to šíření drbů jak píší kolegové. Aby to bylo šíření poplašné zprávy, musel bys vědět, nebo alespoň rozumně předpokládat, že jde o nesmysl a muselo by to být něco, co má potenciál společnosti uškodit.