Avatar uživatele
Mirdas

Je trestné falešné udání ?

Příklad:
Zda vás kdosi udá například za krácení daní, což se začne vyšetřovat a nic se samozřejmě nezjistí je následně možné stíhat udavače za falešné obvinění?
Doplňuji:

Slyšeli jste, nebo dokonce znáte nějaký takový případ i s výši trestu ?

_

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? annas před 3379 dny Sledovat NahlásitNejlepší odpověď
Avatar uživatele
klumprt

Záleží na okolnostech, ale mohlo by to jít. Správně se to jmenuje křivé obvinění a je to § 345 tr.z.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Psychotic

Zrovna za to, co uvádíte jako příklad, asi ne. Toto „udání“ totiž nebývá obvinění z trestného činu, pouze doporučení kontrolnímu orgánu provést inspekci.

Navíc by byl stát proti sobě – nikdo by nikdy nikoho neudal, kdyby mu za to hrozil trest, když to podvodník stihne „uklidit“.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Dochy

Pokud řekneš, že máš podezření z toho a toho důvodu a ty důvody uvedeš pravdivě, mělo by to být OK, policie by to měla prověřit. Pokud řekneš že soused udělal to a to a pak se zjistí, žes kecal, máš problém. Alespoň doufám, že to tak je.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Pepa25

IMHO je nutné pro křivé obvinění prokázat vědomou lež. Zrovna u toho krácení daní si moc nejsem jistý, to by musel být např. daňový poradce a vědět, že máte daně v pořádku a úmyslně lhát. Takové to udání, „slyšel jsem, že švindluje, prověřte to“ je spíš pomluva a mělo by se to řešit spíš občanskoprávně.
Jinak na křivé obvinění judikáty jsou, ale to jsou od začátku vymyšlené obvinění ze závažných tresných činů, např. https://ispis­.cz/judikatura/7Tdo238/2­006

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
MrnousakCZE

jj

0 Nominace Nahlásit

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek