annas

Je třeba vážit si toho, co je? Není už pozdě vážit si toho, co bylo? Stejně jak ztrácet čas při hledání ztraceného času?

Podle Petra Havránka – dostávám od něho mailem.

  1. „Nenastává každý den okamžik, kdy se musíme rozhodnout mezi tím, co je snadné a co je správné?“ – Daniela Fišerová
  2. Myslíte, „že hodinky mládí se vždy předbíhají? Ale popostrčíte-li je zpátky, celá budoucnost se opozdí?“ – Daniela Fišerová
  3. „Máte obavy, že budoucnost je nejistá? A kdy byla jistá?“ „Nebo stačí vědět, že myslíme, než myslet, že víme?“ – Cyril Šedvý

Tdroj aforisnmů
http://www.hup­tych.cz/literar­ni-cinnost1/aforis­my/nezaboli-jazyk-dobreho-slova-antologie

Obrázek
https://cdn.pi­xabay.com/pho­to/2018/12/23/13/39/ste­ampunk-3891184_960_720.jpg

Nejlepší odpověď
Kepler

Musíme se smířit s tím, že náš život probíhá v prostoru a času. Co bylo a stalo se už neovlivníme, na to co se teprve stane, můžeme ovlivnit jen částečně. Dobré je, když se člověk dokáže poučit z událostí minulých, což se bohužel moc nestává a pořád opakujeme stejné chyby. Takže ne, hledání ztraceného času není jen pouhou ztrátou času.

Další odpovědi
ivzez

Ano, je třeba si vážit toho, co je.

Ale i toho, co už bylo, protože bez toho by nebylo to, co je.

Ztrácení času hledáním ztraceného času může být ten nejlépe
vynaložený a prožitý (tedy vůbec ne ztracený) čas.
___

Daniela Fišerová se mýlí: Hodinky mládí se opožďují,
někdy i zastavují. Předbíhají se hodinky stáří.
___

Pan Šedivý mi připomněl p. Sobotku. )–:

Sluníčko mi do odpovědi skočilo nedopatřením (nevím,
jak je napsat), ale líbí se mi, tak je tu nechávám.

Drap

Ano. Po tom co bylo zůstali už jen vzpomínky. Stejně tak je zbytečné litovat bývalých rozhodnutí. Nic už na tom nezměníme a můžeme se jen poučit.

  1. Nastává. Dokonce několikrát za den se musíme rozhodovat, i když mnozí si to ani neuvědomujeme. Každý den stojíme před řadou rozhodnutí, byť třeba zcela malých, kdy se musíme rozhodnout ano, nebo ne.
  2. Myslím, že ne nutně u každého. Záleží na tom, jak umíme s hodinami života zacházet. možná se nám to jen zdá, když to zpětně hodnotíme.
  3. Nemám obavy, beru věci tak jak přicházejí, Vždy je lepší vědět že myslíme, než myslet, že víme.

led

Z dob minulých čerpejme dobré a varujme se špatného. Nikdy není pozdě obratit se k poučení z minulosti.
1 – „rozhodnout mezi tým, co je snadné a co je správné?“ míní snad Daniela Fišerová, že někdy snadné nemusí být současně správné?
2 – Hodinky mládí jdou stejně jako hodinky stáří, jen my jsme v mládí více netrpěliví
3 – Pro fantasty je budoucnost známa, je taková jak si ji představují. My se o budoucnosti jen domníváme, jaká by mohla být, jaká by neměla být, ale jaká bude, se dozvíme, až se nám budoucnost změní v současnost a pošleme ji do minulosti.

elkon

Nezabývám se pitomostmi.

aliendrone

Bez bližší specifikace toho, o čem se KONKRÉTNĚ bavíme, lze jen těžko odpovědět. Něčeho si vážit lze, nečeho jiného prozměnu ne a u mnohého „vážení si“ postrádá samo o sobě smysl, tudíž z toho usuzovat či vyvozovat zda-li je to „správné“ (a CO je vlastně správné?), či není-li na to pozdě je vyslovená „cochcárna“. Chápu, že pan Havránek je placen od kvantity (od počtu slov), ale jde o5 o „moudro za každou cenu“.

Stejně tak – jaký je rozdíl mezi „hledáním ztraceného času“ např. v porovnání s „hledáním času neztraceného“? DÁ SE VŮBEC neztrácet čas, ať už pátráme po jakémkoliv čase? ;)

ad 1 – Ne nutně, obykle ano. Jen bych nahradil slovo „snadné“ slovem „výhodné“. Závidím 100% pragmatikům, kteří považují „za správné“ dělat to, co se osvědčuje. Já to sice bez váhání udělám také, jen kdybych u toho občas neměl takový „blbý“ pocit.

ad 2 – „Hodinky mládí“ se nepředbíhají, zato doba jedné hodiny na nich trvá přinejmenším 2×, 3× déle, než na mých současných. ;) :D :D

ad 3 – Kdybych měl mít obavy z kdejaké bejkárny, musel bych mít permanentně navlečené Pampersky! Ona totiž budoucnost si mne najde sama tak jako tak – ať se před ní schovám jakkoliv dobře! Jako MNOHEM LEPŠÍ se mi jeví postoj slavného Asterixova náčelníka Majestatixe, který se bál jedině toho, že mu nebe spadne na hlavu! (Přičemž promptně dodával, že to hned tak nebude!) :)

aliendrone

elkon>>> A JAK to DĚLÁŠ? Už dlooooouho se mi zdá, že většinu času MUSÍM řešit pitomosti! Rád bych s tím přestal, ale nikdo je za mě nevyřeší (pokud vůbec někdo je, kdo by je byl schopen vyřešit)! Jistě chápeš moji zvědavost, o něco TAK ZÁVAŽNÉHO by ses mohl podělit, no ne? Jistě nejsem sám, koho by to zajímalo a komu by odpověď velice prospěla! ;) :D :D

annas

Ad Elkon,

To víte, mozek jsem zapomněla dnes doma. Děkuji, že jste projevil svůj názor. Dosud jsem nevěděla, že filozofické myšlení je pitomost.

Mc Merkurion

… myslím si, že Karek Čáslavský (https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Karel_%C4%8C%C­3%A1slavsk%C3%BD) při hledání ztraceného času čas neztrácel (https://www.ces­katelevize.cz/po­rady/873537-hledani-ztraceneho-casu/dily/)
… jo, a ta ženská (Fišerová) je úplně mimo mísu …

annas

Mc Merkurion,

divím se, že reagujete na pitomosti.

Mc Merkurion

@annas >>> nereaguju, jen vyjadřuju svůj názor a otázka se netýkala jen tý baby … ohledně jistý budoucnosti, je lepší nevědět či vědět ???
… ale abych jen nekritizoval ženský, na otázku: „Je třeba vážit si toho, co je?“ odpovím dílem jedný baby: Díky za každé nové ráno https://www.csfd­.cz/film/8664-diky-za-kazde-nove-rano/prehled/

ivzez

Také jsem si vzpomněla na K. Čáslavského,
měla jsem ten pořad ráda.

annas

Také jsem si jeho pořady připomněla.

Tu „Fischerovou“ jsem dala záměrně, také mně nějak neseděla.

ivzez

Já ji moc „nemusím“, jsem z ní trochu rozpačitá.
Někdy je dobrá, ale většinou mi přijde „nemastná neslaná“ (není to přesný výraz → někdy mi přijde, jako kdyby se za něco schovávala, bála se projevit).