Rokio

Je toto rozhodnutí správné, či nikoliv?

Zatím jsem pro svoji rodinu užitečný takto:

  • přispívám 52 % svého ID do rodinného rozpočtu
  • dělám drobné domácí práce (vynáším koš, venčím psa, vyzvedávám knížky v knihovně a třídím odpad)
  • zpracovávám otci výdajové účetnictví každý měsíc

Dále bych chtěl ze svých příjmů technicky zhodnocovat nemovitost babičky, ve které bydlíme, a to tak jak chce moje mamka a sestra.

A ZDE JE KÁMEN ÚRAZU – Čím bude „naše“ nemovitost dražší, tím více bude můj otec zaplatit tetě na její vykoupení při dědění (poznámka: Přímými dědici nemovitosti babičky jsou můj otec a moje teta.). Pokud ale bude můj otec vyděděn, bude ještě větší problém, protože naše rodina přijde o střechu nad hlavou a peníze, které bych do ní investoval, by mé rodině nic nepřinesli.

Nevíte, jak bych se měl rozhodnout?

Nejlepší odpověď
ivzez

Rokio, myslím, že už jsem tu o tom psala:

Pořád vycházíš z předpokladu, že existuje nějaké dědictví
a že babiččinými dědici jsou tvůj otec a tvoje teta.

To je omyl. Tvůj otec a jeho sestra jsou babiččinými dětmi.
Dědici se stanou teprve v případě, že babička zemře.
(Dokud babička žije, není žádné dědictví ani žádný dědic.)

Další chybou je předpoklad, že by tvůj otec musel někoho vyplácet.

Jak víš, že teta bude souhlasit s tím, že tvůj otec s rodinou zůstane
bydlet v domě a že přistoupí na „vyplacení“?

Jak víš, že teta bude mít rozumné finanční požadavky, že nebude
požadovat více, než jakou hodnotu by měla její část domu? (Myslím,
že na vyšší požadavky by asi nikdo nepřistoupil.)

Co kdyby se teta chtěla do domu nastěhovat a co když
bude trvat na společném vlastnictví s tvým otcem?

Zapomínáš i na to, že dokud babička žije, může se svým
majetkem nakládat podle svého uvážení. Klidně může svůj dům
prodat nebo věnovat i někomu cizímu, ale má i právo jej prohrát
v kartách nebo třeba propít*).

Opakuji:
Dokud babička žije, je to její dům, není to žádné dědictví.

Rozhodneš-li se spolufinancovat případné opravy domu, můžeš.
Počítej ale s tím, že peníze půjdou do babiččina majetku, který
tvůj otec ani nemusí zdědit (pokud babička za svého života dům
někomu prodá nebo daruje, nepůjde dům do dědictví).

Rozhodnout se budeš muset sám.

Jestli tě zajímá můj názor:
Podle mne není moc rozumné financovat něco, co člověku nepatří.
Někdy je ale potřeba zvážit i další hlediska, např. nutnost oprav, na které
babička nemá dost prostředků, pomoc rodině, …

Pokud by ses rozhodl na opravách finančně podílet, neměl by ses podle mne
ohlížet jenom na přání své matky a sestry, ale měl by ses zamyslet i nad svými
představami o bydlení (měl bys zohlednit i své představy).

Jako další mne napadá nějaká rozumná písemná (!!!) dohoda s babičkou.
Dovedla bych si představit, že ty bys financoval část oprav (či rekonstrukce)
a babička by ti část domu darovala (že by část domu převedla na tebe).

Ovšem chtělo by to písemnou formu a konzultaci s advokátem
(utčitě bych neradila používat vzory smluv z internetu).

____
*)
Nemyslím si, že by tvoje babička dům propila nebo prohrála
v kartách. Ale měl bys vědět, že existují i takové možnosti, i to,
že by na to babička měla právo.

Další odpovědi
Drap

Ty se nemáš jak rozhodovat. Musíš to posoudit podle potřeb, zda budeš či nebudeš cizí nemovitost zhodnocovat.. Pokud máš obavy z toho, že vaše rodina bude vyděděna, tak se rozhodni tak, že začneš intenzivně hledat nové bydlení.