Topinkovač

Je tortilla nezdravá?

Ahoj lidi, zajímalo by mě jak je to s tortillou. Každý většinou bez rozmyslu řekne, že není zdravá, ale když chci vědět proč tak nikdo není schopen rozumně odpovědět.
Jde o tortillu s vepřovým gyrosovým masem (ne smaženým), které se opéká na jakémsi vertikálním roštu, dále zelenina, ovčí sýr a dresing (u toho je mi jasné, že moc zdravý není).
Řekne mi někdo proč to nejíst a co je na tom nezdravého kromě dresingu?

Nejlepší odpověď
gecco

Proč by měla být tortilla nezdravá???
Jde o nekvašenou (nekynutou) moučnou placku (mouka, sůl, tuk, voda)…
😉
Pokud jde o náplň – grilobané maso a zelenina – taky nic nezdravého…
A „dressing“ – záleží na tom, obvykle se dělá z jogutru (kysané smetany) a koření – taky nic nezdravého nevidím…
___
Kromě toho, že netušíš, co do toho kdo v tom stánku dá (proto si takové dobroty dělám sám) je to naprosto OK.
😉

Další odpovědi
pusinka50

Jde o to, že tortila je z hladké mouky, která zdravá není.

Jednoduché cukry z bílé mouky se vstřebávají hned na počátku zažívacího traktu přímo do krve, proto se zvýší cukr v krvi najednou. V tu chvíli musí slinivka vyplavit inzulín, který zpracuje glukózu a výsledkem je kolísání hladiny cukru v krvi Může to vést k vyčerpávání slinivky, k častějšímu podráždění ale i k překyselování organizmu. Důsledkem kolísání hladiny krevního cukru může být i kolísání nálad, přecitlivělost, neklid, bolesti hlavy či nespavost.

Pokud jíme klasickou bílou mouku (oproti celozrnné), kde chybí klíček s enzymy důležitými pro štěpení škrobu, pak mouku nedokonale strávíme. Do střev se nám dostane příliš mnoho nenaštěpeného škrobu a lepku. Pokud to děláme velmi často a dlouho, pak nám to může škodit. Nestrávený lepek pak může poškozovat sliznici střeva a mohou se přemnožovat plísně.

Oproti tomu celozrnná mouka zdravá je, navíc obsahuje důležité minerály, vitaminy a vlákninu, která je pro dobré trávení důležitá.

ivzez

Ani dressing nemusí být nezdravý.
Bude-li jogurtový místo majonézy
a s bylinkami …

arygnoc

to, čo kupujete pod názvom tortilla, nie je tortilla, ale placka.

tortilla je KUKURIČNÁ placka (ako príloha).

;-Q

gecco

Pusinka50 – původní tortilly byly z mouky kukuřičné, dneska – jakou mouku použiješ, takovou placku si ´uplácáš´.
😉
Ale i ta z bílé mouky je škodlivá asi tak, jako běžný rohlík (nebo spíš míň).
😉