Anikitos

Vyhýbá se smrt moudrým lidem?

Vedle správné životosprávy je podle mne neustále učení se, čtení a samotné přemýšlení (především i ve stáří) základem pro dlouhý život.

Už starověcí filosofové se dožívali požehnaného věku (v Egyptě, Řecku, později i v Římě), pokud tedy nebyli zabiti nebo sami nespáchali sebevraždu. Čím jiným by to bylo způsobeno? :)

Prostě ti, co pořád přemýšlejí nějak odmítají zemřít, když se jejich mozek učí stále nové věci atd.. – nemají na umírání čas.

Původní otázka zněla jinak . Takže jsou otázky dvě, někdo odpověděl na tu původní, jiný na druhé.

Je tajemství dlouhověkosti v lidské moudrosti?

Nejlepší odpověď
annas

Jak to bude v současnosti s mladými, zda se dožíjí 9 0a více roků, netuším, takže se vracím do minulosti.

Při dlouhověkosti beru moudrost jako rozvážnost jednání a chování. V minulosti si třeba mnozí udržovali hlavu poznáváním a sbíráním bylin, předáváním zkušeností mladým, kteří je brali, připravovali „chudé“ jídlo, starali se o zvířecvo, takže neustálá činnost, udržovali tradice a zvyky, půst, slavili svátky, takže odpočívali a v tu dobu nepracovali , nerušila je TV, hlučná hudba, na venkově spíš jen zvuky zvířat atd.

Myslím, že v tomto směru moudrost našich předků souvisela se způsobem života – pohybovali se, pracovali, ale uměli odpočívat, pobývali na čerstvém vzduchu, jedli zdravě, byli střídmí v jídle, udržovali příbuzenské vztahy, nejezdili autem atd.

Jak tvrdí výzkumy, věřící se dožívají vyššího věku. Spíš bych řekla, že to souvisí s modlitbami, beru jako meditaci, při níž se dotyxční odpoutají od běžřných starosít.

Sice v minulosti byl pojem dlouhověkosti určitě jiný než dnes, někdy také neznali datum narození.

I v svém okolí znám jedince, kteří mají 95 let let, i když pracovali duševně, stále jim to myslí. Také jinak žili skromně.

I když musím říct, že měli v životě hodně nepříjemností. Ale jejich matky se dožily rovněž vysokého věku, takže zřejmě geny.

U každého je to jinak – ne všichni mají zdravé kořeny…

Další odpovědi
marci1

Smrt se nevyhýbá nikomu, ale je pravdou, že moudří lidé, kteří žijí spokojený život bez stresu, v míru a lásce se dožívají vyššího věku. Dávají velký důraz na rozpoložení své mysli. Příkladem může být muž Li, který se údajně dožil 256 let (viz odkaz). 🙂

"Na své smrtelné posteli pronesl Li tento svůj slavný výrok: „Učinil jsem vše, co jsem na tomto světě učinit měl.“ Jsou tato mírumilovná slova klíčem k jednomu z největších tajemství dlouhého a bohatého života?

Na otázku, jaké je tajemství jeho dlouhověkosti, Li odpověděl: „Udržuj své srdce tiché, seď jako želva, kráčej čile jako holub a spi jako pes.“ Tuto radu dal Wu Pej-fuovi, válečníkovi, který si Liho pozval do svého domu, aby se naučil tajemství nesmírně dlouhého života.

Li tvrdil, že tajemstvím jeho neuvěřitelné dlouhověkosti jsou vnitřní mír a klidná mysl spojené s technikami dechových cvičení. Velkou roli samozřejmě sehrála i jeho strava. Je však fascinující, že nejdéle žijící člověk v dějinách přikládá svůj vysoký věk rozpoložení své mysli."

https://ac24.cz/-/zpravy-ze-sveta/8084-starik-odhalil-tajemstvi-dlouhovekost

Kepler

Co takový Archimedes. Jistě moudrý muž, který se dožil pokročilého věku (snad 75), ale přesto zemřel předčasně. Byl drzý na římského vojáka, prý ať mu neruší jeho kruhy. Ten se namíchl a milého Archiméda zabil. Bylo to Archieho moudré?
A ta souvislost mezi věkem a moudrostí – nesmí se plést příčina a následek. Někdo umře v devadesáti, ale úplně blbý.

zjentek

Tito a podobní se v životě příliš nenadřou, čili se ani nijak brzy neopotřebují a vydrží tady věky!

Můj soused má na podobným principu Žigulika! 40let s ním jezdí jen v neděli 2km do kostela.

@Kepler: „Někdo umře v devadesáti, ale úplně blbý“. Tak toto moudro úplně zazdilo úvahu pana Li:

„Učinil jsem vše, co jsem na tomto světě učinit měl.“

No jo no ;)

kurec

Najednou to přijde na každého je to jen otázka času

luckykubrt

Pokud budeme brát v úvahu moudrost od Jehovy Boha mají lidé možnost vyhnout se smrti. Božím předsevzetím od počátku nebylo, aby lidé umírali, ale měli naplnit zemi a žít šťastně v rajské zahradě, kterou měli rozšiřovat v oblasti zvané Eden. Ten, kdo zavinil, že lidé umírají je satan ďábel, kterého Ježíš nazval lhářem a zabijákem. Chtěl, aby lidstvo uctívalo jeho a chtěl ukázat, že jeho panování je lepší. Boží záměr s lidmi se nezměnil. Dovolil však, aby satan dokázal své tvrzení. Už moudrý král Šalomoun napsal, že člověk panuje nad člověkem k jeho škodě. Bůh slíbil prostřednictvím Bible, že jednou očistí zemi od ničemných lidí… a SMRT již nebude. 🙂

Díma noob

Lež,nikdo se nedožíval 250 let