annas

Je správné, že se ctnosti zapisují do vody a rozplynou se, jak tvrdí komorník v Shakespearově dramatu Jindřich VIII?

„Zlé lidské činy žijí v kovu, ctnost jako bychom do vln psali“.

Je dobro a zlo na světě v rovnováze? Příklad: Dokáží stovky či tisíce dobrých skutků ohleduplných řidičů vyrovnat jeden odsouzeníhodný čin silničního piráta?

Nejlepší odpověď
anonym

Dobré skutky bývají po zásluze potrestány. Pokud někdo nečiní lidem zlo, je z lidského hlediska nepochopitelný. Na člověka, který je hodný, se snaží ti méně hodní vždy nakydat veškerou špínu, kterou jsou schopni vymyslet.
Dalo by se říci, že zbývá otázka: Kam s takovými předpoklady, že zlo vládne nad dobrem, můžeme jako společnost dojít.
Nevím a vědět nechci, pokud to nemá být o tom, že zlo má být vykázáno tam, kam patří, t.j. na samou periferii společnosti.

Je pravda, že na silnici stačí jeden bezohledný řidič, aby pocuchal nervy a zkazil náladu na hodně dlouho většině ostatních řidičů. Na druhé straně ale po takovém setkání si ti ostatní řidiči nějak víc dávají najevo soudržnost těch slušných vůči sobě.
Takže mne napadá zvláštní myšlenka:
Ono je občas dobře, že někdo svým odsouzeníhodným chováním přinese vzruch do klidného provozu. Ostatní řidiči alespoň zpozorní a uvědomí si, že tohle dělat je bezohledné a riskantní.
Že by to fungovalo podobně jako štika v rybníku?
Doslova určitě ne.

Další odpovědi
led

Žiaľ, je v ľudskej povahe, dobré sa zabudne rýchlo, ale to zlé je vo vašej pamäti celý život. Teda v prípade, že neviete žiť pozitívne a zlé nevyhodíte von oknom.
Stačí si pozrieť školský dejepis. O kom sa učíme? Prevažne je to o hromadných vrahoch a násilníkoch, o násilí -králi, vojvodcovia, generáli, vojny, hladomory-. Sem tam preblesne medzi tým množstvom záporných postáv a javoch aj dobro v podobe filozofov, vynálezcov, umelcov.
Kto má viac pamätníkov?
A dnešné médiá, čo nám tlačia do hláv? Prevažne násilie a krv (televízne noviny, horory)
´jeden odsouzeníhodný čin silničního piráta´ zatieni tie ´stovky či tisíce dobrých skutků ohleduplných řidičů´
Doplňuji:
Teraz by ma zaujímali vyjadrenia našich ´vtipkárov a rýpalov´.

Haló dámy a páni rejpalové ozvěte se k věci!

annas

Ocko i led, děkuji za názory. Led, Vaše výzva nezabrala.
Opravdu mě zajímaly názory, ale … Nejde přece o počasí …