klumprt

Je správné močit na svaté knihy?

https://www.no­vinky.cz/zahra­nicni/evropa/429085-slovenka-pomocila-a-spalila-koran-muze-ohrozit-bezpecnost-zeme.html

  1. Je to špatné, protože všichni se bezpodmínečně musí chovat slušně a zdvořile k jakémukoli člověku na světě, jakož i k různým myšlenkám a smyšlenkám, které pěstuje a předmětům s tím spojeným.
  2. Je to špatné, protože bychom tím mohli rozzlobit nějakého jinak mírumilovného ňuňínka a on by nám mohl pak provést něco hodně ošklivého.
  3. Je to správné, protože to nastoluje otázku rozporu mezi našimi hodnotami (svoboda pomočit cokoli, co je mým majetkem) a hodnotami druhých (některé naše záležitosti jsou absolutně nedotknutelné, čehož by měli dbát všichni lidé na Zemi) a tato otázka se musí nutně jednou nějak vyřešit, proto je propěšné, pokud ji někdo opět vyslovuje ve veřejné diskuzi, byť tak činí takto provokativním způsobem.

Z toho jak jsem formuloval jednotlivé možnosti je asi patrné, co si myslím já sám. Takže jsem neodstartoval anketu, nýbrž vyzývám k zamyšlení a nabídnutí jiných pohledů na věc.

Pokud by šlo o to, jestli je takové jednání trestným činem, tak já se domnívám, že ne. Ale to už je jiná otázka.

Nejlepší odpověď
Lamalam

Močit nebo jinak ničit libovolné knihy se mi moc nepozdává. Kniha samotná za nic nemůže.

Další odpovědi
gecco

Jasněže A…
A také se domnívám, že podle ´našeho´ práva nejde o trestný čin…
___
Docela mne fascinuje, jakých howadin a zhovadilostí jsou někteří jedinci ve ´svatém nadšení´ schopni.

MK44

Už samotné zveřejňování záběrů vlastního močení svědčí o nějakém duševním problému. Může jít například o nezvládnutou generalizaci, poté co dotyčné nějaký muslim ublížil, stejně tak jako neodpovědnou či sociopatickou snahu vyvolat očekávanou reakci neboli tím někomu svévolně ublížit. Muslimům? Slovensku? Celému světu?

V soukromí ať si lulá kdo chce na co chce, pokud je to jeho. Ovšem takové úmyslné jednání, které druhý považuje za urážlivé, s něčím, k čemu má druhý citový vztah, je hrubostí. To může platit třeba pro fotografii. Ano, fotografie je jen kus papíru s nějakými pixely. Ale pokud si vytřu s fotografií, na které je Vaše maminka, milenka, bráška nebo potomek tak, abyste se o tom dozvěděl, konám zlovolně s úmyslem Vás citově ranit. Nevím, zda lze tento příklad právně postihnout, neboť nejde o hanobení rasy, národa a přesvědčení a podněcování k národnostní, rasové a etnické nenávisti, ale útok čistě proti jednotlivci. Různé symboly, ať už národní, státní, světonázorové bývají jaksi zákonem chráněny v souvislosti s výše uvedeným hanobením. Osobní „symboly“ ne? Je to správné?

Podněcování k nenávisti je vysoce riskantní a pitomé chování obecně. Obzvláště pak v oblasti náboženské na planetě, kde je stále ještě většina obyvatel natolik světonázorově zmanipulovaná, že snadno sklouzne do fanatismu. Průměrný uvážlivý evropan, tedy řekněme evropan duší, když kdosi naloží neuctivě s knihou – ať už ji napsal Platón, J.A.Komenský, židovští proroci, evangelisté, Jar. Hašek, K. Marx nebo T.G.Masaryk – zavrtí hlavou a mávne rukou. Ví, že když provokatér nedocílí kýžené reakce, přestane ho to bavit a dá pokoj. S ostatním světem je to horší. I když … taková vyčůraná nedáma nám tu uvážlivost průměrného evropana dost snižuje, že? I ona je důkazem toho, že určité technologie jako je Internet nepatří do rukou každého. A jak se s ním pak mají srovnat lidé z rozvojových zemí?

Jinak za A. Ovšem za předpokladu, že i ten druhý se chová stejně. Snadno se řekne. V praxi to bývá horší. Zájmy a přesvědčení se střetávají. Názor na to, co je slušné a zdvořilé a co ne, se země od země liší. Do toho zasahují přírodní a ekonomické vlivy. Od malička se nám něco cpe do hlavy. Nejen to, že máme pomáhat potřebným, že je správné chovat se slušně a zdvořile, ale často i to, že místní náboženství, ať už je to křesťanství, islám, hinduismus, marx-leninismus či jiné učení, je svaté a nadřazené. Že pocházíme z nadřazené rasy, národa, vrstvy, rodiny. Že pokud někdo nesmýšlí jako my, je to apriori darebák. A meze tolerance se budou vždy znova a znova hledat. Například zda mávnout rukou nad pocikanou knihou nebo nad hromadami knih házených do ohně nácky…

ten který je

Dnes je divný svět.Je známý případ muže,který je kandidátem na českého prezidenta jak v polském kostele ejakuloval do svěcené vody.To už nemluvím o uříznutí hlavy knězi v katolickém kostele ve Francii před zraky šokovaných věřících.