zjentek

Je spravedlností jaksi postižitelné, brát knihy z knihovniček/kni­hobudek na zátop?

Lidé se k tomu při odběru většího množství knih dobrovolně přiznávají a co teď s tím?

Nejlepší odpověď
magorvkleci

Co jsem se koukal, tak pro většinu knih z knihobudek je to nejlepší použití.

Další odpovědi
Pepa25

Je to „pouze“ morálně odsouzeníhodné a přiznání v totmo případě není polehčující okolnost, ale známka, že dotyčný je provokatér nebo magor.

aevul

Uložením knihy do knihobudky dáváš najevo, že už ji nechceš a kdokoli si ji může vzít. To, že pravidla říkají, že si ji máš přečíst a vrítit, nemá žádný vliv. Takže vzít si knihy na zátop je, dle mého laického názoru, z právního hlediska v pořádku. Jiná věc je, že kdo to udělá, toho bude rakovina po Holandsku honit.

Řečeno slovy § 1045 NOZ, jde o movitou věc, kterou vlastník opustil, protože ji nechce jako svou držet. Taková věc pak nikomu nepatří a každý si ji může přivlastnit, nebrání-li tomu zákon nebo právo jiného na přivlastnění věci. Zákon tomu nebrání, právo jiného taky ne. V pravidlech by muselo být uvedeno, že uložením knihy převádíš vlastnictví na vlastníka knihobudky, ale to jsem nikde nenašel (a je to logické, znamenalo by to příliš komplikací a rizik pro majitele).

Ametyst

Víš, jak to je, když je něco zadarmo: plýtvá se tím. Ale nastupují horší časy, kdy se bude topit třeba plastovými láhvemi s uhelným prachem. V posedlosti čistým vzduchem zapomněli militantní zelení na zákon akce a reakce, a výsledek bude horší než před nařízenou změnou.

Rokio

Není to trestně postižitelné, ale je to nemorální.