Avatar uživatele
Tonie

Je slovo „Podprdelník“ spisovné?

Vím, že se tomu dá říct i „Podsedák“, ale nikdy v životě jsem to nikoho neslyšela říct a vždycky to pro mě byl jen podprdelník :D
Je to češtinářsky správně nebo ne? :D

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 3Pro koho je otázka zajímavá? manon, aramah, johana 56 před 4235 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
manon

Odpoveď byla označena jako užitečná

Je to na dobré cestě. Brzy se to může stát spisovným slovem, když to budeme intenzivně používat :) Brzy je v tomhle případku asi tak za dvacet let. Zatím to spisovné není. Vědci v daném oboru nemají asi čas podchytit včas vše aktuální :). Jsou tak dvacet až 100 let pozadu :D.

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?anonym Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
quentos

podsedák je hlavně ze sémantického hlediska nesmysl – copak se pod něj sedá? … nebo se snad dává „pod sednici“? :{D> to zas chtěl bejt někdo eufemisticky spisovnej a bohužel se to ujalo…

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
anonym

Pokud vím,tak spisovně je řiť podle poučky: letadlo se zřítilo a ne zprdelilo!

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Funna

vzhledem k tomu, že „prdel“ je česky správně a „pod“ taky…tak proč by to, co si dávám pod prdel nešlo spojit do jednoho slova??

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
aramah

Nahlas bych to neřekla ne žebych byla až takovej slušňák ale samotné slovo se mi nelíbí.
Podsedák mi příjde správné dává se podsedinku :))
To mám ještě ze školy (sedinka) 🙂

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
mosoj

Spisovné je, protože se dá napsat.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
annas

Plvod slova podsedák je zcela jasný – pod-sed-ák.

Utvořené od slovesa sedět a předložky pod a přípony -ák pro věc, předmět..

Předložka „pod“ má několik významů.

Jedním z nich je: pod co; vyjadřuje jako cíl děje blízké okolí něčeho vyššího n. výše umístěného vzhledem k subjektu děje:
Podsedák je pod subjektem, který sedí, je tedy níž než on. Takže podstatné jméno je správně utvořené.

Vždyť kritizovat je tak snadné …

před 4232 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
anonym

ad manon, vřelé díky, konečně jsi vyslovila nahlas a jednoznačně to, co se tady jistým lingvistům se zaprášenými slovníky, pokouším vysvětlovat už 2. rok.
Živá a hovorová řeč je úplně jinde, než zaostalé učené disputace teoretiků uvízlých kdesi v minulých časech a naprosto odtržených od života a běžné praxe.

před 4234 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
manon

Já už to vyslovila asi potřetí tady :), ale to není podstatné.
Myslím, že je to zdravý názor (vždyť je taky můj :) ), ale zase nemám nic proti tomu, když místní lingvisté připojí své znalosti o stávajícím stavu věcí, resp. přidají něco o původu slova. Není to nic proti ničemu a dobře se to doplňuje.

před 4234 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
anonym

Jasně, pokud je jen doplněna etymologie, je to v poho. Ovšem je-li odpověď ve smyslu, že to chytré knihy neznají a tak to neplatí a je to nesprávné, tak je to blbost a chybný závěr.
Živá čeština se neohlíží na rozpaky sterilních vědců ve skleněných věžích.

před 4234 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek