Je slovo čmoud rasistické?

Dříve jsem ani nevěděl, že takové slovo vůbec existuje. Ted ho začali používat lidi na Facebooku jako označení pro lidi tmavší pleti a Facebook takové příspěvky začal mazat. Ale já nechápu v čem je slovo čmoud urážlivé nebo rasistické. Když ve například v celém komentáři napíšete pouze čmoud ale nepřirovnáte k tomuto slovu nic a nikoho, proč by to mělo být rasistické? Jako čmoud se dá označit spousty věcí, například čmoud z cigaret, atd.

Nejlepší odpověď
led

Je rasistické len v hanlivom pznačení ľudí iného farebného odtieňa. Len pozor vraj všetci máme jedného spoločného predka, takže aby ste neurážali sám seba.
Teraz v lete je tak veľa ľudí opálených na tmavo, že nájdete medzi nimi aj hnedokožích, aj červenokožích a pritom sú to blonďáci.

Aliendrone vo svojej odpovedi krásne opisuje pomocou „čmoudu“ svoj prílet do istého nemenovaného mestečka.

Další odpovědi
ivzez

Řada slov sama o sobě nemá rasistický význam. Ten jim člověk
dodává až použitím v souvislosti s určitými lidmi, situacemi apod.

Např. opálený → samo o sobě je to „nevinné“ slovo.
V momentě, kdy je někdo použije jako přívlastek v určité
souvislosti, se situace změní.

aliendrone

Čmoud se vyvalil ze dveří a ve vzuchu byl odporně cítit zápach uzenáče – ulice náhle potemněla..

Je to rasistické? ;) :D :D

annas

Slovo čmoud je staročeské, expresívní výraz podle čadit, to kadit – kadidlo. Expr. obměna staršího smouditi ‘kouřit, udit’.

Takže původní význam je neutrální. Jenže význam slov se rozšiřuje v negativním i pozitivním smyslu.

Pokud se výraz použije pro pojmenování člověka snědé pleti, je to výraz xenofóbní.

led

Je dôležité v akom kontexte tieto nejednoznačné často opisné výrazy používate
Aliendrov popis mohol popisovať čokoľvek od pripálenej ryby na sporáku, cez nájazd ozbrojencov, ktorých množstvo zatienilo slnko a pach spálených tiel prekonal z mora vyvrhnuté ryby v tomto význame je to len opis udalostí
ak však svojim opisom píše o konkrétnej národnostnej menšine môžme ho chápať aj s jeho rasistickým podtextom.

Ako chápete skutočný príbeh:
„… pozerám, na stavbe mi ktosi chýba. Pýtam sa paliera, sú tu všetci? Je tu akosi svetlo, len samé bledé tváre, nikto tmavej tváre. Tu sa zhora cez diery rozoberanej strechy ozvalo, tu sme, naberáme tmavšej farby, akosi sme dole vnútri zbledli… Pozor! padá fajrontový kľúč! Musíme ísť makať na svoje…“
je to rasovo ladený príbeh? Nie, je to len opis vzťahu medzi ľuďmi rôznych etník počas práce.

aliendrone

Vaše informace o mém příletu neodpovídají skutečnosti (sama byste mohla přijít na to, že s tak skromnými efekty by se veliký, úžasný a nejkrásnější Aliendrone zcela jistě NESPOKOJIL!) Jak to tedy bylo?

Inu – při posledním přistání (občas opouštím tuto nudnou planetu) v létě 1908 tlaková vlna způsobená mým výsadkovým člunem obletěla celý svět, vyvrátila miliony stromů, ve vzdálenosti desítek kilometrů od místa přistání na lidech vzplanuly oděvy a vůbec se napáchala všelijaká drobná neplecha!

Lidé tomu říkají „záhadný tunguzský meteorit“ – fakt nevím proč, když tam zcela pochopitelně žádný není. (jak by mohl – poté, co jsem vystoupil výsadkový člun odletěl)

Jak krásná tam byla spálená čmoudící příroda! Ve vzduchu byl ještě dostatek hřejivé radiace z trysek motorů výsadkového člunu – žádný div, že se mi odtamtud nechtělo a teprve po nějakém čase jsem se vydal do té šedivé nudné díry po granátu někde uprostřed Evropy. Ale to už je jiný příběh… ;) :D :D

led

Ďakujem za odhalenie Tunguskej záhady, tušila som spolu s Dänikenom a Součkom, že v tom bude nejaký čert a vedci sa mýlia…