quizzi

Je skutečně málo bytů?

Převládá nabídka bytů nad poptávkou?

Vždyť před rokem 1990 všichni lidé v ČR někde bydleli, pod mosty nikdo nespal jako dnes. Přitom obyvatel ČR je spíše méně, v žádném případě se počet obyvatel nezvyšuje. Od roku 1990 se velmi rozrostly obce v okolí větších měst. Ve městě je postaveno mnoho nových bytových domů. Vždyť realitky nabízejí značný počet nových bytů i rodinných domků, ovšem za velmi vysoké ceny. Je pravdou, že nejsou k dispozici levné byty.

Nejlepší odpověď
Funna

jsi na omylu…počet obyvatel vzrůstá…sice díky přistěhovalcům, ale je nás stále víc…
a pokud si dobře pamatuju, tak dřív bylo celkem běžné, že se v jednom bytě mačkalo několik generací, takže podmosťáci nebyli (no ono to bylo spíš tím, že za komančů nebyli tolerováni, na rozdíl ode dneška)…
dnes připadá dle statistik (rok 2018) na 1000 obyvatel 456 bytů, z čehož plyne, že v jednom bytě bydlí 2,19 člověka…a i když to vypadá jako dobré číslo, je to evropský průměr…jenže do toho musíš počítat i chajlouky na spadnutí, do kterých nikdo nepůjde a vesnické domy, či byty v problematických lokalitách – protě místa, kam se nikdo nehrne…

a vhledem k tomu, že dneska je trh s nemovitostmi extrémě předražený a navíc ČNB nasadila takové nekřesťanské úroky, že vzít si hypotéku znamená platit do konce života…

takže abych odpověděla na tvou otázku – v průměru není nijak výrazně větší poptávka než nabídka, ale lokálně (větší města a Praha obzvlášť) poptávka hodně převyšuje nabídku a proto tam stojí byty, takový ranec…proto v Praze koupíš byt za 4,7 mil. a stejný např. v Přerově za 1.5 mil…

Další odpovědi
Ametyst

Trh s byty tu je, ale málokdo na něj má. Cílem je občany zadlužit. Lichváři si mnou ruce.

dubraro

Odpovím trochu jinak. Za komunistů se stavělo kolem 100.000 bytů ročně a stále jich byl nedostatek. Dnes se staví nízké jednotky tisíc bytů ročně.

DoTazatel

Málo bytů není. A co teprve v Americe, tam je volných bytů/domů – obzvlášť po krizi, kterou způsobil mimo jiné hlavně trh s nemovitostmi…„do­my pro všechy – téměř zadarmo“ (samozřejmě na dluh). To všichni stavěli nové nemovitosti, všichni kupovali, mnozí investovali, to protože byly levné, každý si je mohl dovolitr – každý si na ně mohl půjčit (a nemusel půjčku ani krýt)… A dnes je půlka z nich opuštěná.

Bezdomovci nemají kde bydlet, protože si to „nemůžou“ dovolit. Tady nejde vůbec o to kolik je bytů. V Americe je taky neskutečně moc bytů, ale i kdyby jim každému dali byt, tak by polovina z těch bytů/domů aj. nemovitostí zůstala neobydlená (až tolik prázdných, nevyužitých bytů tam je).

Ceny nemovitsotí jsou většinou vysoké, takže i byty a to i pronájmy, podnájmy.

Pepa25

Celá ČR není homogenní trh. Jsou tisíce prázdných rodinných domů v malých vesnicích s pár obyvateli (které při nejlepším slouží jen jako chaty) a naopak ihned by se našli zájemci o stovky až tisíce bytů v Praze.