alojzek

Je situace s Covid-19 horší u nás nebo na Slovensku?

Berte prosím do úvahy, že Slovensko má 5 mil. obyvatel (my 10 mil.) a taky to, že u nás ta pandemie začala dřív než na Slovensku. Děkuji

Odpovědi
Edison

Tak se koukni na čísla. Zdrojů jsou mraky, hlavně těch oficiálních. Obrázek si udělej sám.

Zdroj: https://www.wor­ldometers.info/co­ronavirus/#cou­ntries

Drap

Ty čísla nic neříkají. Kolik je kde nakažených nikdo netuší. Málo se testuje.

Pepa25

Z jakého pohledu? Podle počtu nakažených či mrtvých? Z pohledu omezení a zákazů?

led

Vzhľadom na hustotu obyvateľstva vo veľkých mestách, ktorá je v ČR vyššia na Slovensku a relativne rýchlej a rozhodnej reakcii dosluhujúcej slovenskej vlády je Slovensko na tom v súčasnosti lepšie. Ako „slovenskí lyžiari a rodiny dovolenkujúcich v Tatrách počas zavretých škôl a stavu ohrozenia“ aj v mnohých českých mestách, hlavne tých veľkých, sa napriek varovaniu zodpovedných orgánov zhlukovali aj väčšie skupiny až davy, či umožnili šírenie nákazy.

PS.
dúfam, že za tieto slová nedostanem v ČR a aj na Slovensku „liečebnú izoláciu“.

Kryšpín

Podle mého odhadu nepohrdají s lyžovačkou doma jako Češi, typnul bych i Liberecko z jedné strany Jizerské z druhé Krkonoše tudíž je tam nižší výskyt Wu-chan viru.

Rokio

Drap: Zde souhlasím s Edisonem.

Edison

Drape, za použití modifikovatelné tabulky z toho mýho odkazu se dá učinit celkem slušný odhad. Přinejmenším pro srovnání je to dostačující. Navíc se dá počítat třeba poměr mezi provedenými testy a pozitivními výsledky. Do toho vnáší jistou chybu pouze metoda výbětu testovaných vzorků, zde ale nejsme na tom moc jinak. Dále se dá usuzovat třeba z počtu vzorků na počet obyvatel. pak okamžik zavedení opatření a další a další aspekty.

Edison

Nakonec.. jsou tam srovnaná čísla a opatření z Číny, Itálie a dalších zemí, ale i s jinými epidemiemi a pandemiemi z minulosti a dány do souvislostí s aplikovanými opatřeními.