zjentek

Je prospěšnější a přirozenější zalévat kytky v květináčích shora přímo na hlínu než spodem do misky?

Nějak mně logicky vychází, že se vrátím ke klasickému/při­rozenému zalévání shora přímo do zeminy. Ano, do misky je to pohodlnější a rychlejší. Kdo zná, ví taky proč. jenže jsem si všiml, zalévá- li se kytka spodem přes podkvětináč, tak taky skrze „sací“ otvory v kořenáči brzy vypustí do podmisky hodně kořenů a to si myslím není dobře. A nevím, zda je dobře tyto kořeny sem tam stříhat. Děkuji.

Nejlepší odpověď
aliendrone

Pokud ti kořeny prorůstají otvory dna květináče, je to ŠPATNÉ, rychle PŘESAĎ do většího/vyššího! Jinak – nejsem zahrádkář, pěstuji jen amatérsky bylinky, max. chilli papričky v truhlících, ale ze zkušenosti vím, že různé rostliny potřebují různé způsoby zálivky.

Třeba taková majoránka vyžaduje SPODNÍ zálivku (mírnou, je citlivá na přelití), jakkoliv pro VŠECHNY rostliny platí, že je čas od času MUSÍŠ opláchnout/os­prchovat (kvůli prachu, aby se jim dobře „dýchalo“, takový ekvivalent přírodního deště, no), čímž máš ohledně vrchní zálivky „splněno“. To je vhodné činit zvláště při přihnojování (minerály v hnojivu moc nechtějí spolu s vodou vyvzlínat vzhůru skrz otvory do květináče ;) :D), každopádně sprchovat dle citlivosti rostlin a prašnosti prostředí (v Praze minimálně 1× měsíčně).

BTW – sazenice a mladé rostliny se také musejí zalévat shora, než se dostatečně ujmou/vytvoří dostatečné kořeny. :)

Na druhou stranu třeba máta (pěstuji ji ve 40l květináči) zalévaná SPODEM? Nonsens! Hltá vodu jak Kepler vodku a zalévat podmiskou, tak bys nikdy v letní teplé dny neskončil! Mívám u máty cca 5cm níže zeminu, než je okraj květináče a rovnou HOREM naliji „plný bazének“ NARÁZ (přirozeně poránu PŘED východem Slunce, lze i po západu večer), což je takových 6l+ vody (podmiska nepřeteče a večer je hlína SUCHÁ!), to než bys nalil spodem… ;) :D :D

Další odpovědi
elkon

Jednou za rok je dobré kytku vyjmout z květináče, trochu obrat zem a zkrátit kořeny. Pak opět zasadit. Vložit do květináče a obsypat novou zemí. Zalévat do květináče. Pokud je to možné, je lepší použít také větší květináč, ale to samozřejmě nejde dělat do nekonečna.

Kelt

Květiny zalévám, když manželka odjede na týden. Něco zalévá vrchem, něco do misky. A máme na balkoně květináč, který je ve vaničce, a pomocí knotů si nasává vodu z vaničky, která se plní dle potřeby. No a hlínu kupujeme a měníme, tedy manželka.

GM

Podle druhu, každá rostlina chce svoje. Např. africké fialky se zalévají do misky, bromélie do listových rourek (nevím jak to jinak napsat), orchideje občas namáčím i s květináčem do vody s hnojivem …

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

zjentek

Elkon k prvé větě: Souhlas. Anebo to dělat nemusíš, ale musíš přesazovat do většího a většího květináče. To je volbou každého soudruha, zda chce, ať mu kytka roste, anebo ji chce udržet v nějaké mezi.

elkon

O tom zalévání jsem ti napsal. Když zaléváš horem, vejde se tam více vody, protože zem něco podrží. Takže nemusíš zalévat tak často.

zjentek

…Tohle mou otázku neřeší, sorry jako.

zjentek

…Palec pouze za snahu.