annas

Je prokázané, proč nemají jednovaječná dvojčata shodné otisky prstů, i když DNA mají stejnou?

Několikrát se zde hovořilo o dvojčatech.

Nejlepší odpověď
dědapetr

Mají tedy identická dvojčata identické otisky prstů?
Základní odpověď zní NE. Identická – nebo-li jednovaječná – dvojčata se utváří, když se jedno oplodněné vajíčko po zplození rozdělí na dvě. Protože se formují z jedné buňky, budou mít tyto dvě děti stejné genetické proporce. Jejich DNA je prakticky k nerozeznání.

Nicméně, otisky prstů nejsou zcela genetickou záležitostí. Vědci rádi používají toto téma jako příklad staré „příroda vs. výživa“ debaty. Otisky prstů, stejně jako další fyzické charakteristiky, jsou příkladem fenotypů – což znamená, že jsou předurčeny vzájemným působením jednotlivých genů a vývojovým prostředím v děloze.

Konečný tvar otisků prstů je ovlivněn vnějším prostředím během těhotenství jako je výživa, krevní tlak, poloha v děloze a rychlost růstu prstů na konci třetího trimestru.

V otiscích prstů identických dvojčat naleznete tedy podobné vzory rýh, ale budou tam také rozdíly – tak jako existují rozdíly mezi prsty každého jednotlivce.

Zdroj: http://www.fit-porod.cz/teho­tenstvi/zajima­vosti/maji-identicka-dvojcata-identicke-otisky-prstu

Další odpovědi
Drap

DNA nemá vliv na podobu otisků prstů. Otisky vznikají při dorůstání zcela idividuálně.

Berušinka

Protože otisky prstů se mění s každým dotykem, těžko si hrajou v dětských letech se stejnou hračkou, sahají ve stejnou dobu na jednu věco apod. Můžou mít lehčí zranění – zbyde jim tam jizvička. A celkově se vyvíjejí úplně jinak – tak jako povahově.

vagra

Naše geny vlastně určují jen biochemické děje a jejich prostřednictvím „generální plán“ pro stavbu těla. Tvorba jemných vrásek čili papilárních linií na rukou je ale proces, který do značné míry určuje náhoda, podobně jako se náhodně vytvářejí třeba „vrásky“ na chladnoucím pudinku.
Oba plody jednovaječných dvojčat jsou v děloze vystavené rozdílným podmínkám, a už proto se po narození v některých detailech – například právě v otiscích prstů – vždycky trochu liší.

Zdroj: Reader's Digest

Valky

DNA nesouvisí s otisky prstů. Ty má každý člověk jedinečné. Nenajdou se na světě dva lidé, kteří by je měli stejné! :)